stazowy pracownikowi nalezy wliczać do podstawy niezaleznie od tego czy został wypłacony za czas pracy czy za czas choroby, dlatego też odliczając dni wolne za urlop okolicznościowy nalezy od podstawy naliczenia trzynastki odjąć wynagrodzenie za ten urlop w sposób następujący:2000/160= 200, (tzn nie uwzględnia się w tym wynagrodzeniu odliczanym stazowego)
Przy obliczeniu podstawy trzynastki z sumy otrzymanych przez pracownika kwot należy odjąć np. wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem zdrowym czy za dni wolne okolicznościowe udzielane w związku ze ślubami, narodzinami i pogrzebami. Wynagrodzenie za te zwolnienia od pracy oblicza się prawie tak samo jak wynagrodzenie urlopowe. Różnicą jest to, że stałe i zmienne składniki wynagrodzenia bierze się pod uwagę z miesiąca, w którym pracownik korzystał z wolnego. Aby obliczyć wynagrodzenie za te okresy nieobecności w pracy, trzeba stosować się do poniższego schematu działania:
1. ustalamy stawkę za godzinę pracy, dzieląc podstawę wynagrodzenia urlopowego przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę, w okresie, z którego została ustalona ta podstawa,
2. obliczamy wynagrodzenie za nieobecność usprawiedliwioną płatną, mnożąc stawkę godzinową przez liczbę godzin, jakie pracownik powinien nominalnie przepracować zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy, nie korzystając z wolnego.
JULIA- ale od czego odejmować: od podstawy 13-tki czy od wartości odliczenia od podstawy (np. dzień z art.188).
Prawidłowy wg Ciebie jest sposób 1) czy 2) z zapytania????