Opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 31 paź 2017, 19:14

Czy w Waszych OPSach też praktykuje się coś takiego, że sąd zwraca się o wskazanie kandydata na opiekuna osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, która ma rodzinę i to rodzina złożyła wniosek o ubezwłasnowolnienie tej osoby? Bo do OPSu w którym pracuje przyszło pismo z sądu o wskazanie kandydata na tego opiekuna, ustaliłam, że rodzina nie chce być opiekunem tej osoby, ponieważ jest bardzo problemowa, uposledzona, a oni sami są na skraju wytrzymałości nerwowej. Teraz ja mam problem, bo kierownictwo na mnie wymusza, że albo mam tą jej rodzinę przekonać albo znaleźć innego kandydata. Sęk w tym, że nikt nim nie chce być. Od kierownictwa usłyszałam, że jak nikt się nie znajdzie, to mnie wskażą jako kandydata. Czy takie praktyki są w ogóle dozwolone?
Anda87
Praktykant
Posty: 14
Od: 17 maja 2017, 14:06
Zajmuję się: pracownik socjalny


Napisano: 02 lis 2017, 10:35

jak nikt się nie zgodzi to ostatecznie wójt wskazuje kierownika gopsu. ty możesz spać spokojnie. nie daj się zastraszyć czy wykorzystać nikt nie może tobie kazać zostać opiekunem. ostatecznie zawsze odbywa się posiedzenie sądu na którym osoba wskazana musi wyrazić zgodę
wiejskigopsiak
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 107
Od: 14 sie 2017, 11:45
Zajmuję się: kiedyś w pomocy teraz w szkoleniach
Lokalizacja: pomorskie

Napisano: 02 lis 2017, 12:57

nikt nie może nikogo przymusić do bycia opiekunem prawnym... nawet sąd czy wójt burmistrz prezydent... jesli burmistrz wskaże kierownika to sąd i tak pyta o zgodę i ten ma prawo odmówić... ponadto ops powinien zrobić wszystko by wykazać swoje zaangazowanie w poszukiwanie opiekuna... tzn. np. dać ogłoszenie o poszukiwaniu kandydata... a na koniec poinformowac sąd o wynikach poszukiwań informujac jednocześnie, iż osoba posiada rodzinę i ich wskazujesz jako kandydatów... u nas działa
aja
Referent
Posty: 224
Od: 11 kwie 2017, 13:46
Zajmuję się: ops

Napisano: 02 lis 2017, 12:59

kierownik też nie może zmusić pracownika
aja
Referent
Posty: 224
Od: 11 kwie 2017, 13:46
Zajmuję się: ops

Napisano: 06 lis 2017, 12:56

Oczywiście, że nikt nie może Cię zmusić. U nas też próbowano naciskać, co prawda nie przez kierownictwo, ale przez Sąd i wzywano wszystkich pracowników na rozprawę i na siłę jednego wyznaczyli. Odwołała się do Okręgowego i oczywiście nie została opiekunem. Straszono karami pieniężnymi itp. najważniejsze to nic nie podpisywać na żadnej sprawie. Ponadto jest przepis (nie chce mi się szukać który artykuł w KPA), że osoba która ma pod opieką daną osobę (czyli w rejonie swojego działania) automatycznie nie może być opiekunem prawnym bo by mogła działać na swoją rzecz.
Sądy niech wybierają między sobą, absolutnie a to absolutnie nikt Cię nie zmusi. A jak masz tak "Mądrą" kierowniczkę to niech sama zostanie.
Ewa Zep
Praktykant
Posty: 40
Od: 04 paź 2017, 12:39
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny