mam pytanie jak wydajecie decyzje dot. opłaty za dps, gdy kierowany posiada zajęcia komornicze, ustalacie kwotę 70% od rzeczywistego dochodu czy od dochodu po odjęciu jego zobowiązań. w takich sytuacjach PCPR-y przed umieszczeniem podopiecznego chcą potwierdzenia od gminy ze będzie dopłacać całą różnice m/d miesięcznym kosztem a opłatą wnoszoną przez umieszczonego.???? Moim zdaniem, zgodnie z ustawą powinno się ustalać 70% od rzeczywistego dochodu (czyli bez potrąceń) problem natomiast powstaje gdy po potrąceniu przez komornika zobowiązań organ rentowy przekazuje mniejszą kwotę niż w decyzji. Czy w takim przypadku osoba skierowana może dopłacić ze swoich 30%???? (jeżeli to 30% pokryje braki) a co jeśli nie pokryje??????
my otrzymujemy pisma z DPS o zaległościach- jeśli mieszkaniec dobrowolnie nie chce dopłacać z 30%. wówczas wydajemy decyzje administracyjna o zmianie odpłatności - zmniejszając mieszkańcowi np na 65% a zwiększając gminnie z pouczeniem że gmina ma prawo dochodzić zwrotów od mieszkańca.
gmina dopłaca różnicę na podstawie rach z danego dps,a potem obciaża tytułem wykonawczym do urzędu skarbowego i tak sobie po jakims czasie ściąga,robię to i zaczynam powoli odzyskiwac kasę,ale roboty troszkę jest
Witam,
przede wszystkim ustawa reguluje, że tylko obciążenia alimentacyjne odlicza się od dochodu i po odliczeniu alimentów obliczasz 70%, w przeciwnym wypadku wliczasz cały dochód jeśli to są zobowiązania inne niż alimenty i od całego dochodu liczysz 70%. Kiedy potrącenia są duże i nie wystarcza na pokrycie kosztów, wówczas DPS obciąża gminę, która potem może rościć w drodze postępowania sądowego.
Katte piszesz że zmieniasz dezyzję wtedy z renty komornik więcej potrąci i dalej nic mieszkaniec nie zyska a gmina płaci Lepsza chyba umowa z podopiecznym co do spłaty z pozostałych mu (30%) i ewentualna dopłata gminy w minimalnej kwocie. A tak na marginesie to długi powstają no miesiąc a DPS śpi aż się zbliża kontrola