Czy można np. teraz zwolnić rodzinę z ponoszenia odpłatności za pobyt powiedzmy zstępnego w DPS.Chodzi o to, że np. osoba była nieuchwytna dla nas około 2-óch lat- mieszkała za granicą- kontaktu nie było żadnego- nawiązaliśmy dopiero teraz. Pytanie jest- czy jeżeli widzę, ze ta osoba przez te lata chorowała to czy możemy ją jakby zwolnić z datą wsteczną z tyt wnoszenia odpłatności za pobyt w dps, bo faktycznie nie miałaby z czego płacić (tj. z dochodu by się kwalifikowała, ale wydatki na leczenie pochłaniały lwią część dochodów). Czy można w ogóle coś takiego zrobić (osoba ta dysponuje zaświadczeniem sprzed 2-óch lat, że była chora i zaświadczeniami, wydatkami z tamtego okresu- choruje nadal). Gmina cały czas wnosiła opłatę Co sądzicie? Czy w ogóle tak można zrobić? I kto zwalnia/ Dyrektor OPS, a może burmistrz w3 takim przypadku? Kwota jest dosyć znaczna.
Witaj,
przede wszystkim ustawa o pomocy społecznej w art 61 mówi kto ma płacić, następnie 103 ustęp 2., później wczytujemy się w art. 64, następnie sprawdzamy czy dochód tej osoby przekracza 300 % kryterium osoby samotnie gospodarującej (542 x 3) bądź 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (456 x 3).
Ponadto jeżeli macie do czynienia z rodzeństwem to pamiętajmy że nie są to krewni w lini prostej i nie są zobowiązani do ponoszenia odpłatności.
Jeśli ops wydaje decyzję kierującą to kierownik/dyrektor może dokonać zwolnienia, ponieważ spisuje ośrodek umowę/kontrakt między osobami zobowiązanymi do wnoszenia opłat.
WYstarczy poczytać artykuły i odpowiedź sama się nasunie.
Pozdrawiam!
Decyzja nie obowiązuje wstecz, można ją wydać na bieżąco w oparciu o aktualną sytuację nie stan z przeszlości. jeżeli osoba nie jest zobowiązana do odpłatności na mocy ustawy może się jedynie dobrowolnie zobowiązać i podpisac umowe z opsem ale nic nie musi.Ci natomiast którzy muszą szybko ucza się jak udowodnić że ich nie stać.Mozna wtedy wystąpić do sądu o ustalenie obowiązku wnoszenia opłaty, tylko że czas leci a sądom się nie spieszy.