osoba pobiera zasiłek stały, a międzyczasie złożyła wniosek

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 11 cze 2018, 8:11

Witam, osoba pobiera zasiłek stały. Dostałam informację z KRUS, że międzyczasie złożyła wniosek o rentę inwalidzką. Wypłacam dalej zasiłęk stały i potem osoba zwraca, czy wstrzymuję wypłatę zasiłku stałego do czasu wydania decyzji przez KRUS?
Adidas
Praktykant
Posty: 8
Od: 29 mar 2018, 12:36
Zajmuję się: PS


Napisano: 11 cze 2018, 12:48

Art. 99 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej: osobie, której przyznano emeryturę lub rentę za okres, za który wypłacono zasiłek stały lub zasiłek okresowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy rentowe, które przyznały emeryturę lub rentę, wypłacają to świadczenie pomniejszone o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconych za ten okres zasiłków i przekazują te kwoty na rachunek bankowy właściwego ośrodka pomocy społecznej.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 11 cze 2018, 12:54

My wypłacamy nadal, do czasu, aż klient przyniesie decyzję ZUS/KRUS - te sprawy u nich potrafią się ciągnąć.... A potem wstrzymujemy wypłatę zasiłku stałego. Co do zwrotu zasiłku stałego za okres, kiedy przysługiwała emerytura, to jest różnie. Niekiedy przed podjęciem decyzji ZUS/KRUS przysyła pismo z pytaniem czy wnioskodawca pobiera zasiłek stały, wtedy sam potrąca i zwraca na konto MOPS. W innym przypadku nie dochodzi się zwrotu, bo- jak twierdzi nasz prawnik - do momentu otrzymania decyzji z ZUS klient nie wie czy świadczenie dostanie czy też nie. Więc niekiedy nie ma podstaw do żądania zwrotu. Ważna jest data otrzymania przez klienta decyzji z ZUS, bo wtedy już mu się zasiłek stały nie należy.
Mirabella
Praktykant
Posty: 31
Od: 14 wrz 2017, 13:34
Zajmuję się: PS

Napisano: 11 cze 2018, 17:51

wypłacamy do momentu uzyskania p decyzji a potem występujemy o zwrot (ZUS/KRUS oddaje bez problemu). Nie wiadomo czy klient otrzyma tę rentę, w dobie cudów orzeczniczych uzyskanie renty, to jak trafienie szóstki w lotto ;)
Przyjaciółka
Stażysta
Posty: 95
Od: 19 paź 2016, 23:10
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny