Taka sytuacja: został złożony wniosek na świadczenie przez dotychczasowa rodzinę zastępczą na świadczenie na pelnolatka który po osiągnięciu pełnoletności pozostał w rodzinie. Chłopak się uczy i rodzina wyraziła zgodę na pozostanie chłopaka w dotychczasowej rodzinie. Problem w tym że chłopak przebywa obecnie w zakładzie poprawczym (tam realizuje obowiązek nauki). Pytanie: czy świadczenie należy się w pełnej wysokości czy w 20%. Rodzina nie partycypuje w kosztach utrzymania. Niby sprawa prosta ale art. 87 ust. 2 ustawy odnosi się literalnie do rodzin zastępczych a ta rodzina rodzina zastępczą już nie jest. Proszę o pomoc.
A dlaczego ta rodzina nie jest już rodziną zastępczą? Zgodnie z art. 87 ust. 2 jeżeli rodzina zastępcza nie ponosi kosztów utrzymania dziecka w zakładzie poprawczym (np. za wyżywienie itp.) przyznajemy świadczenie w wysokości 20% jeżeli pełnoletni wychowanek kontynuuje naukę, a jak nie będzie się uczył to usamodzielniamy go.
w mojej ocenie, zgodnej zresztą z ustawą, objęcie jedną z form pieczy następuje do osiągnięcia pełnoletności. Zatem rodzina zastępcza w sposób naturalny rozwiązuje się z chwilą ukończenia przez dziecko 18 lat. Ma ono natomiast prawo pozostania w dotychczasowej rodzinie na warunkach z art.37. jednak to nie jest już rodzina zastępcza. Po drugie świadczenia w pełnym wymiarze lub w zmniejszonej wysokości przysługują na dziecko a tu mamy do czynienia z osobą pełnoletnią która pozostała u ludzi tworzących dla niej rodzinę zastępczą do osiągnięcia pełnoletności. To tak w skrócie.
Witam,
Zastanawiam się nad interpretacją art. 37 ustęp 2: "może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej...". Według mnie jest to niedoprecyzowane, czy osoby, u których przebywało dziecko do 18 r.ż nadal powinny być traktowane przez PCPR jako rodzina zastępcza i podlegają ocenie, jest im sporządzana opinia psychologiczna itd., czy w art.37 chodzi jedynie o miejsce przebywania osoby, która osiągnęła pełnoletniość, czyli miejsce zamieszkania dotychczasowej rodziny zastępczej, umiejscowienie POW czy RDD.
Czy możecie się podzielić, jak w Waszych PCPR-ach postępujecie wobec takich "rodzin zastępczych", u których pozostają pełnoletni wychowankowie?
Czy może ktoś pisał o interpretację tego artykułu do Ministerstwa?