a czy wydając decyzję dla pełnoletniego wychowanka pozostającego w dotychczasowej rodzinie zastępczej który skończył, jedną szkołę a kontynuuje naukę w następnej dodajecie w uzasadnieniu decyzji jakieś zmiany o tym że realizuje indywidualny program usamodzielnienia?
ale jeżeli on jest w stanie sam na siebie zarobić i się utrzymać w pewnym stopniu to dlaczego rodzina zastępcza ma otrzymywać świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania. ...
Bo to jest taki paradoks.
Nie ma nigdzie w przepisach, że jest to przeciwwskazanie, niestety.
Można próbować usamodzielnić wychowanka, ale przepisy nie zabraniają łączenia pobytu w dotychczasowej rodzinie zastępczej z pracą wychowanka.
A jak wychowanek skończył 18 lat i zmienił szkołę, i złożył wniosek na kn, to przyznajemy na podst. art. 146 ust. 2?
Sorry ale od 3 miesięcy zajmuję się tymi sprawami i ciągle się uczę. Każda rada cenna.
Jeśli wcześniej rodzina miała pomoc na nowych zasadach to tak, pomoc na KN jest wg ustawy o pieczy (art. 146), jednak, jeśli przed usamodzielnieniem rodzina miała na starych zasadach to pomoc na KN wg ustawy o pomocy społecznej.
W sytuacji, gdyby wychowanek osiągał dochód i przekroczył kryterium dochodowe z ustawy o.p.s. to wtedy dajemy odmowę i rozpatrujemy wniosek wg nowych zasad (przechodzi na nowe zasady automatycznie), ale jak piszę dotyczy to tylko ewentualnego przekroczenia kryterium dochodowego (art. 240 ust. 3 ustawy o pieczy).
Kasia2 Ministerstwo inaczej interpretuje art. 240 ust. 3 ustawy i twierdzi, że po odmowie przyznaje się pomoc z uwzględnieniem ww. art. z pieczy, lecz w kwocie i na zasadach ze starej ustawy z wyłączeniem kryterium dochodowego.