POMOC potrzebna siła forum

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 20 maja 2016, 11:55

witam drodzy potrzebuję Waszej pomocy .piszę pracę i potrzebuję z doświadczenia Waszego pracy w terenie kilka cennych uwag. Mam wypisać zalety atuty i wady pracy w terenie wiejskim i miejskim. Bardzo proszę o wasze odczucia w tej kwestii. z góry bardzo dziekuję i mam nadzieję, że dzięki Wam uda mi się stworzyć ten rozdział ;)
MKII
Praktykant
Posty: 40
Od: 31 lip 2014, 11:38
Zajmuję się:


Napisano: 20 maja 2016, 12:13

Witam
zalety pracy na wsi: mniejsze środowisko, znajomość ludzi tam mieszkających (ma duże znaczenie w sytuacji choroby psychicznej, osób agresywnych, niebezpiecznych), wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, większe zainteresowanie drugim człowiekiem

Wady: ograniczony dostęp naszych klientów do dodatkowych usług, specjalistów, poradni (np. zdrowia psychicznego), klubów samopomocowych,ograniczona możliwość współpracy z innymi instytucjami, duża odległość od tych jednostek, utrudnienia komunikacyjne
pracownikkk

Napisano: 20 maja 2016, 12:54

wielkie dzięki :) myślę że atutem też jest np. że pracownicy socjalni w mieście mają większy dostęp do superwizorów zatrudnionych w Ośrodkach???? a np na wsi pracownicy socjalni mogą nawet sami bez pomocy kierownika szybciej zoorganizować lokal np na potrzeby zespołu interdyscyplinarnego, relacje koleżeńskie z GOK, Policją, bibloteką na terenie gminy daja napewną większe możliwości zgadzacie się ? proszę jeszcze o Wasze spostrzeżenia w tej kwestii ;)
MKII
Praktykant
Posty: 40
Od: 31 lip 2014, 11:38
Zajmuję się:

Napisano: 20 maja 2016, 13:54

Mam inne rozeznanie i znam je z autopski.
Mówią, że najciemniej POd latarnią i to dot, wiejskich i małomiasteczkowych ośrodkow gdzie pracownikami socjalnymi rządzą kliki bardzo uzaleznione od wplywu burmistrzow czy kierownika bez wyksztalcenia w kier. pracy socjalnej - brak wsparcia merytorycznego tych pracowników socjalnych, a tym samym problemy z wlaćiwą diagnoza

W dużych miastach z kolei ( na podstawie wlasnych doświadczeń ) zagrozenie mobbingiem...............naprawdę książkę możnaby napisać .... będę o tym wszystkim mówila w kontekście tematu wiodącego Konferencji na XVI OKPS w Częstochowie na ktorą w dniach 23-25 maja br się wybieram.
Ale w tym wszystkim jest jedno pocieszenie: mamy wolną wolę i od nas pracownikow socjalnych zależy jak wygląda nasza praca - i to dla mnie nie ulega wątpliwości
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22170
Od: 06 sie 2006, 18:41
Zajmuję się:
Strona WWW: http://vp.pl
Lokalizacja: Gliwice, Polska

Napisano: 20 maja 2016, 14:02

I jeszcze jedno: co do zainteresowania drugim czlowiekiem w malych miejscowościach;
nie zgadzam się z przedmówcą - brak wiedzy podstawowej na temat chorob psychicznych i zaburzeń psychicznym to wlaśnie bolączka obecnych ops-w.
Skala, plotkarstwa, ostracyzmu, ośmieszania, pietnowania, izolacji oraz wykluczenia spolecznego ( ekskluzji) wynikająca z tej niewiedzy jest nie do przyjęci wprost świadczy o patologii i ignorancji calego systemu w tej kwestii spolecznej
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22170
Od: 06 sie 2006, 18:41
Zajmuję się:
Strona WWW: http://vp.pl
Lokalizacja: Gliwice, Polska

Napisano: 20 maja 2016, 19:04

dla przypomnienie piwkowej jak brzmi temat konferencji:

Głównym tematem OKPS będzie: "Praca socjalna z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych".
ale piwkowa wie swoje :lol:
dla przypomnienia

Napisano: 23 maja 2016, 13:56

Na temat miasta nie umiem sie wypowiedzieć ale na temat małej gminy:
zalety małego środowiska:
1. ludzie sie znają i pracownicy socjalni znają środowisko,
2. Łatwiej zweryfikować wiele informacji,
3. Łatwiejszy dostęp do osób potrzebujących.
4. Zaangażowanie i życzliwość sąsiadów, sołtysa, radnego.
Wady
1. pracownicy oprocz pracy w terenie realiuja sekcje świadczeń.
2. Brak infrastruktury ( usługi opiekuńcze, poradnie, grupy wsparcia, posiłki, dzienne domy pomocy, wtz, noclegownie, specjalisci psycholog, terapeuta) doprowadza do sytuacji że jedyna rzecza jaką może pracownik udzielić to pomocy finansowej, która nie rozwiązuje sytuacji, a powoduje dużą frustrację.
3. duży problem z dojazdem, do niektórych miejscowosci jeżdza 2 autobusy dziennie, a samochody grzęzną po ulewach lub snieżycach. dużo czasu traci się na przemieszczanie.
4. Brak wsparcia wewnątrz małego ośrodka i brak mozliwości przekierowania klienta do innego specjalisty. W małym ops jeśli chcesz faktycznie pomoc klientowi to musisz obdzwonić wiele instytucji i uzyskać informację bo nie masz go gdzie odesłać.
1bas1

Napisano: 23 maja 2016, 14:00

Niektórzy moi przedmówcy pisza o kumoterstwie, plotkarstwie, mobbingu. Moim zdaniem nie ma tu znaczenia czy jest to mały czy duży Ośrodek ale czy ludzie w nim pracujący są dobrzy lub źli oraz od stopnia ich profesjonalizmu.
1bas1

Napisano: 23 maja 2016, 14:50

Wieś - wada: dostęp do Klienta, nie wszyscy socjalni mają ryczałt na dojazdy, w związku z czym na wsiach pojawiają się w określone dni i godziny (wtedy klienci mogą się przygotować)
Miasto - zaleta: praktycznie odwrotność powyższego, socjalny w każdej chwili może wyjść w teren
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
VIP
Posty: 1317
Od: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury

Napisano: 23 maja 2016, 20:37

dziękuję bardzo za Wasze cenne spostrzeżenia ;) i zachęcam do kolejnych uwag sa dla mnie bardzo cenne
Pozdrawiam serdecznie :)
MKII
Praktykant
Posty: 40
Od: 31 lip 2014, 11:38
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny