Opiekun prawny nie jest zobowiązany67 do prowadzenia wspólnego gos, domowego nawet jak jest to matka i nawet jak bierze wynagrodzenie tego tytułu.
Ale ejst zobowiązany do pomocy zgodnie z KRiO dlatego : pomoc w formie żywności, środków higieny tym bardziej ,ze matka ma osobna kuchnię, swoje gary, łazienkę i pewnie lodówkę czyli spełnia wymogi z orzecznictwa. Syn obecnie może deklarować 250 zł pomocy materialnej i tak matka zakwalifikuje się do stałego i do ubezpieczenia.
jednak jak prowadzi wspólne i chce przy tym zostać to ZUS ( syn pracuje) :
Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. pracownicy) mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia swoich członków rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu - z zastrzeżeniem niżej wymienionych przypadków. Członkami rodziny są następujące osoby:
dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
małżonek,
wstępni ( rodzice) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Tak więc są dwa wyjścia.