Prezydent podpisał ustawę z dnia 24 lipca 2024r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Z przepisów nie wynika, że mamy przedłużać od 01-10-2024r. czasookres świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności na 6 miesięcy. Co o tym sądzicie?
Tylko co z osobami które złożą wniosek o nowe orzeczenie i nie poinformują nas o tym..utrata świadczenia chyba.. i potem jak przyniesie nowe orzeczenie to nowy wniosek i postepowanie
gorzej jak wyjdzie u kogos jak ktoś wcześniej już miał orzeczenie w trakcie trwania obecnego i nie poinformował również urząd, to w tym wypadku nienależnie pobrane podejrzewam..
Na podstawie nowych przepisów osoba, która złoży wniosek o nowe orzeczenie otrzymuje zaświadczenie o złożeniu tego wniosku. Jeżeli złoży wniosek o orzeczenie przed upływem ważności starego orzeczenia (wliczając przedłużenia), stare orzeczenie zachowuje ważność do wydania nowego orzeczenia, ale nie dłużej niż 6 miesięcy lub do ukończenia 16 lat przez osobę niepełnosprawną.
Jeżeli świadczeniobiorca przyniesie zaświadczenie i dotrzymał terminu na złożenie wniosku o niepełnosprawność przed upływem ważności starego orzeczenia: skłaniałbym się ku wszczęciu postępowania i przedłużeniu na okres do wydania nowego orzeczenia, ale nie dłużej niż 6 miesięcy lub do ukończenia 16 roku życia, w oparciu o samo zaświadczenie przewodniczącego PZOON, ale ktoś na pewno powie że musi być nowy wniosek plus zaświadczenie.
Podstawa prawna przedłużenia - art. 24 ust. 3 uosr (świadczenie przyznaje się do końca miesiąca w którym upływa ważność orzeczenia) i art. 6bb ustawy o rehabilitacji itd (czyli o zachowaniu ważności orzeczeń jak się złoży wniosek i zaświadczeniu).
Jeżeli wniosek o nowe orzeczenie został złożony po upływie ważności starego orzeczenia - żadnych przedłużeń, czekamy na nowe orzeczenie i nowy wniosek o świadczenia.
a czy z urzędu powinniśmy informować takie osoby ? że muszą do dnia końca orzeczenia złożyć wniosek, dostarczyć zaświadczenie ?
czy nie ma takiego obowiązku
bardziej mi chodzi o osoby, które mają przedłużki do września np
Czy osobom którym kończy się ważność orzeczenia w sierpniu wydłużamy już na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 2024r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych na okres 6 miesięcy (gdy strona dostarczy nam zaświadczenie od przewodniczącego powiatowego zespołu potwierdzające złożenie nowego wniosku) Nie wydłużamy już do 30.09.2024 r. na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności?
U mnie w pomocy społecznej do wydłużki stałego zastosowali ustawę przedłużającą do IX/24 i od razu zastosowali tą obecną od X/24 do III/25, oczywiście z odpowiednimi zapisami. Gość miał zaświadczenie, że złożył na orzecznictwo nowy wniosek. I teraz zgłupiałem czy to tak teraz ma wyglądać.