Mam wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na żonę. Dostarczono orzeczenie lekarza orzecznika zus ze stycznia 2020 roku. Żona ma niezdolność do samodzielnej egzystencji na stałe. Data powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji : od pierwszego dnia miesiąca złożenia wniosku. Chciałam wprowadzić to do systemu sygnity, w rezultacie wydać decyzję odmowną, ale program prosi o datę ustalenia niepełnosprawności oraz datę złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, której w tym orzeczeniu nie ma. Dzwoniłam do kobiety kiedy składała wniosek o komisję, a ona nie pamięta. Co teraz zrobić , przecież fikcyjnych dat nie będę wprowadzać . Pomóżcie proszę. Nawet przy pisaniu decyzji odmownej, musiałabym mieć datę powstania niepełnosprawności, a takowej brak w orzeczeniu orzecznika ZUS . Pomóżcie
Podłączę się pod temat.
A co w sytuacji, gdy opiekun wraz z wnioskiem o świadczenie pielęgnacyjne składa Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (sprzed kilku lat) wydane na stałe przez Powiatowego Lekarza Orzecznika, a także składa Orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane dwa miesiące temu przez Lekarza Orzecznika ZUS.
Moje pytanie jest takie:
Które z tych dwóch Orzeczeń organ pomocowy winien wziąć pod uwagę rozpatrując wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ?