My również mieliśmy wątpliwości w tej sprawie i dlatego zadaliśmy pytanie:
Artykuł 5 ustawy ust. 3a. mówi tylko o przysługującej kwocie zasiłków rodzinnych i dodatków w wysokości różnicy między łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny, a nie miesięcznej wypłacanej kwocie tych świadczeń.
Odpowiedź Ministerstwa (podkreślenia oryginalne Ministerstwa):
Zgodnie z art. 5 ust. 3b ustawy o świadczeniach rodzinnych (który wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.) łączną kwotę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, o której mowa w ust. 3, stanowi suma przysługujących danej rodzinie w danym okresie zasiłkowym:
1) zasiłków rodzinnych podzielonych przez liczbę miesięcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych zasiłków;
2) dodatków do zasiłku rodzinnego, o których mowa w art. 10, art. 11a, art. 12a i art. 13, podzielonych przez liczbę miesięcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych dodatków;
3) dodatków do zasiłku rodzinnego, o których mowa w art. 9, art. 14 i art. 15, podzielonych przez 12.
Należy podkreślić, że okres zasiłkowy składa się z poszczególnych miesięcy i przysługujące zasiłki rodzinne oraz dodatki do zasiłku rodzinnego przyznawane są za poszczególne miesiące.
Oznacza to, że suma przysługujących danej rodzinie zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami może być różna w kolejnych miesiącach, a w związku z tym łączna kwota do wypłaty w oparciu o mechanizm „złotówka za złotówkę” również może się różnić w poszczególnych miesiącach (np. w zależności od tego jaki dodatek będzie przysługiwać w danym miesiącu).
Dlatego zgodnie z art. 5 ust. 3b pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, (który wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r.) łączną kwotę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, o której mowa w ust. 3, stanowi suma przysługujących danej rodzinie w danym okresie zasiłkowym zasiłków rodzinnych podzielonych przez liczbę miesięcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych zasiłków (czyli oddzielnie na każdy miesiąc).
Tym samym ustalona do wypłaty łączna kwota świadczeń ustalona w oparciu o art. 5 ust. 3 czyli tzw. mechanizm „złotówka za złotówkę” może różnić się w poszczególnych miesiącach, np. z powodu przysługiwania określonego dodatku do zasiłku rodzinnego tylko przez kilka miesięcy okresu zasiłkowego.
Jak już wielokrotnie pisałem, odpowiedzi udzielono nam wprost, więc nie mamy możliwości podpowiadać w programie inaczej niż opinia Ministerstwa.