Jak w wyniku przeprowadzonego wywiadu stwierdzi pracownik, że opieka nad ojcem polega na znęcaniu się nad ojcem to oczywiście odmowa. Tutaj decydujący będzie głos ojca
Ale szo jest dla tych co sprawują opiekę a nie znęcają się nad podopiecznym. Wywiad już był? jeśli nie to jak się będzie zgłaszać o jego przeprowadzenie uczulić prac. pod tym kątem, niech wszystko opisze o tym zapewnianiu opieki, bo jeżeli dzieje się krzywda schorowanemu człowiekowi to jest sprawa pomocy społecznej. Przemoc jaka jest zgłaszana jest spowodowana alkoholizmem, jest to przemoc ekonomiczna - syn zabiera ojcu pieniądze z emerytury i ten chory nie ma za co żyć. Do wyjaśnienia - najpierw wywiad.
Decydujący głos ojca - człowiek schorowany, zależny od innych przecież się nie poskarży na oprawcę, bo co pracownik pójdzie a on za to dostanie podwójne lanie. Wywiad całościowe rozeznanie środowiska przez prac. socjalnego.
Podstawą jest wywiad na którym pracownik musi rozeznać czy jest przemoc i zwrócic uwage na ta pracę dorywczą bo przy tych świadczeniach absolutnie nie można pracować.
pracownik pytał i co ojciec ,mówi syn czasem krzyknie ale kto nie krzyczy napewno się nie znęca syn tez mów ze nie ma pzemocy i co mam zrobic w wywiadzie bedzie ze jest karta ale wszyscy zaprzeczaja i praca dorywcza ale czy to sie liczy pomózcie
Niebieska karta sama w sobie nie stanowi przesłanki odmowy przyznania świadczenia.
Świadczy natomiast o tym, iż w przeszłości w rodzinie miały miejsce zdarzenia niepożądane. Dlatego zarówno wywiad przed rozpatrzeniem wniosku jak i późniejsze kontrole muszą ze szczególną uwagą przyglądać się czy opieka jest sprawowana należycie. Odmowa z apriorycznym założeniem, że w takiej rodzinie nie można przyznać świadczenia jest trudna do obrony.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett