Są już jakieś informację odnośnie przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności o te 90 dni? I co z zasiłkami pielęgnacyjnymi? Czy ośrodki będą przedłużać też o te 90 dni zasiłki pielęgnacyjne?
USTAWA
z dnia 31 marca 2020 r.
o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Dz. U. z 2020 poz. 568
Art. 15h. 1. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Szukałam czegoś o zasiłkach i świadczeniach pielęgnacyjnych ale nie znalazłam (przejrzeć trzeba 91 stron).
Jest zapis o świadczeniach na podstawie ustawy o pomocy społecznej, że się je przedłuża, o naszych nic.
Może by ktoś jeszcze przeszukał
Pozdrawiam
Niestety nic na temat zmiany decyzji dot. swiadczen opiekunczych w konktekscie przedluzenia orzeczenia nie wprowadzono do tarczy. Mowa jedynie o przeprowadzaniu wywiadu telefonicznie przez pracownika socjalnego. Jesli ktos ma jakis pomysl to chętnie poczytam
Moim zdaniem klient będzie musiał złożyć wniosek o nasze świadczenia (zasiłek piel. lub świadczenie piel.), udokumentować, że złożył wniosek na komisję (dot. 1 punktu, bo w drugim nie ma nic o składaniu wniosku), wtedy my przyznamy zasiłek.
Najgorzej będzie z ustaleniem daty do kiedy. Ja bym wpisała tak jak w ustawie, że przyznaje się od dnia .... na okres do 60. dnia od odwołania kwarantanny (nikt nie wie kiedy się skończy). Wtedy te teczki odłożyć w jedno miejsce i po skończonej kwarantannie wszystkie przejrzeć żeby nie wypłacić za długo)
Zwróćcie uwagę, że żeby było śmieszniej inne zasady dotyczą orzeczeń ZUS: art. 15zc (s. 19). Ciekawe, że jest tam zapis dotyczący przedłużania prawa do świadczeń podobny do tego z 15 h ust. 4, tylko nasze świadczenia zapomniane i przemilczane.
No właśnie jest odesłanie do świadczeń ZUS, do świadczeń z pomocy społecznej a do rodzinnych nic. Czy samo to że wydłużyły się orzeczenia daje nam prawo zmiany decyzji w sprawie zp czy sp? czy też przyjęcia nowych wniosków?
Myślę, że zmiana decyzji z urzędu przed jej wygaśnięciem nie jest obarczona ryzykiem (tym bardziej, że nie musimy ustalać czy złożono wniosek), gorzej z tymi, które już wygasły. Jeszcze dziwniej sprawa wyglądać będzie z decyzjami SKO w sprawie ŚP. W moim SKO czas oczekiwania na rozstrzygnięcie wydłużył się do 3 miesięcy, więc byłoby miło, gdyby pojawiła się jakaś legalna opcja przedłużenia wypłaty tych świadczeń z urzędu, pozwalająca uniknąć kołomyi z ponowną odmową, odwołaniem itp.