U nas przyjęto praktykę, że wypłaca się w momencie odejścia z pracy aby można było doliczyć do emerytury. Pytam się czy istnieje taka możliwość, bo się pierwszy raz z czymś takim spotykam.
"Wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Jedynie pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, wynagrodzenie roczne wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy (art.5 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Należy pamiętać, że dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje za dany rok kalendarzowy. Pracownik, który rozwiązuje swój stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę ma prawo do tego świadczenia niezależnie od okresu przepracowanego w danym roku. Nie jest jednak wykluczone, że pracownik po przejściu na emeryturę ponownie podejmie pracę w tej samej placówce i wówczas wysokość jego trzynastki będzie wyższa."
Czy dobrze myślę, że jak osoba odeszła na emeryturę 27 lutego 2023, to do podstawy trzynastki biorę wynagrodzenie za cały styczeń , za luty takie jak faktycznie dostała (bez 2 dni) -czyli faktycznie otrzymane w 2023 roku i mnożę przez 8,5%
Mój program płacowy przeliczył jej wynagrodzenie za cały rok (uzupełnił brakujące miesiące)...