Czy wyrok sądu w którym orzeczono o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego domu w ten sposób ze dwa pokoje przyznano do wyłącznego korzystania przez wnioskodawce dodatku mieszkaniowego, a kuchnie, łazienkę i przedpokój do wspólnego korzystania z pozwanym jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy? Czy osoba która ma taki wyrok może skutecznie ubiegać się o dodatek mieszkaniowy? Dom nie jest wnioskodawczyni, a pozwanego( który może korzystać z jednego pokoju w tym domu i wspólnie z kuchni i łazienki). Czy wnioskodawczyni, która ma wyrok o sposobie korzystania z domu musi na wniosku mieć podpis zarządcy czyli właściciela tego domu?
Witam, to jest wspólnie zamieszkiwany dom czy mieszkanie.Jeżeli dom jednorodzinny to nie ma zarządcy.Jeżeli jest to mieszkanie to podpisuje zarządca, a Ty wyliczasz powierzchnię wnioskodawcy dodając powierzchnię tych pokoi co na wyroku(wyrok prawomocny!)a kuchni, łazienki, przedpokoju 1/2 powierzchni(pod warunkiem że są 2 osoby) chyba że jest więcej osób podejrzewam, że są jeszcze dzieci (bo czymś to było podyktowane że wnioskodawca dostał 2 pokoje)to wówczas dzielisz np.jeśli jest jeszcze 1 dziecko to dzielisz na 3 i dla wnioskodawcy doliczasz 2/3 powierzchni tych pomieszczeń.I oczywiście należność za czynsz, c.o, czy też fundusz remontowy, śmieci, woda,zaliczka 2/3 należności.
Pozdrawiam
Wskazać należy, że podział mieszkania do korzystania posiada charakter czysto faktyczny, użytkowy, a z założenia również tymczasowy. Podział ten powoduje zatem jedynie to, iż małżonek nie dysponujący prawem do lokalu mieszkalnego, a zamieszkujący do chwili rozwodu wraz z drugim małżonkiem - dysponentem prawa do lokalu, w którym oboje jak dotąd zamieszkiwali, uzyskuje tytuł do korzystania z fizycznie wydzielonej części tego lokalu dotąd, dopóki sam nie podejmie on decyzji o opuszczeniu lokalu lub też nie zostanie z niego usunięty na skutek wydania względem jego osoby prawomocnego orzeczenia o eksmisji, w związku z zaistnieniem ustawowych przesłanek jej orzeczenia.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2020, 10:31 przez brodafix, łącznie zmieniany 1 raz.
Przydzielenie rozwiedzionemu małżonkowi na podstawie art. 58 § 2 zd. 1 KRO do korzystania wyodrębnionej części wspólnie zajmowanego mieszkania, jeżeli nie posiada on jakiegokolwiek prawa do tego lokalu, nie może stanowić skutecznego zarzutu niweczącego żądanie drugiego z małżonków oparte o dyspozycję art. 222 § 1 KC.
Jednakże małżonek nie posiadający tytułu prawnego do mieszkania pozostaje pod ochroną przewidzianą w art. 28[1] KRO i ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).
Art. 281 KRO [Uprawnienie do korzystania z mieszkania] Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.
Art. 2 ust. 1. ustawy o ochronie pr.....
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1)
lokatorze - należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności;