Ubezpieczenie zdrowotne - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 18 mar 2015, 16:13

Osoba zawnioskowała o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad dzieckiem.

Mąż strony figuruje jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku, zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP.

1. Czy maż strony ma obowiązek zgłosić żonę i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny osoby ubezpieczonej?
2. Czy my mamy oddzielnie obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego matki i dziecka, mimo iż mąż został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP?
3. A jeśli mąż wypadnie z komputera (bo nie stawi się na wizytę) lub sam się wyrejestruje to my mamy obowiązek zgłoszenia wszystkich do ubezpieczenia zdrowotnego?
Aga :)


Napisano: 19 mar 2015, 9:57

1. jeżeli mąż ma składkę zdrowotna w PUP to ma zgłosić do ubezpieczeń żonę i dzieci.
2.w takim wypadku my nie zgłaszamy ale musi być potwierdzenie w aktach, że zona została zgłoszona.
3.Jak mąż utraci status bezrobotnego strona powinna u nas zgłosić siebie, męża i dzieci do ubezpieczenia.
Gość

Napisano: 19 mar 2015, 14:03

A co jeśli osoba nie chce w PUP przy mężu być zgłoszona tylko chce żeby ośrodek ją i dziecko zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego? (Chce u nas mieć ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przy pobieranym świadczeniu pielęgnacyjnym).

1. Czy strona ma prawo od nas tego wymagać?
2. Czy może sama decydować o tym gdzie będzie zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego?
3. Czy macie doświadczenie w tego typu sprawach w postępowaniu odwoławczym?
Aga :)

Napisano: 19 mar 2015, 14:13

1. Nie.
2. Nie.
3. Nie ma się jak od tego odwołać, o składkach nie pisze się w decyzji.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C

Napisano: 19 mar 2015, 15:09

Nie przyznaję w decyzji składek, zamieszczam w pouczeniu taką informację:

- w przypadku ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego:
"Od przyznanego w decyzji świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121) odprowadzana będzie składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego), z zastrzeżeniem art. 87 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm.), oraz na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych odprowadzana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne".

- w przypadku ubezpieczenia społecznego:
"Od przyznanego w decyzji świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121) odprowadzana będzie składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego), z zastrzeżeniem art. 87 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm.)".

1. Radzicie żeby wcale nie wspominać w decyzji o składkach? Nie pisać w pouczeniu takiej informacji jak wyżej?
2. Wystosować do strony informację o składkach społecznych i o tym że mąż powinien zgłosić żonę i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego w PUP jako członków rodziny osoby ubezpieczonej?
3. A jeśli w pouczeniu zamieszczę zapis lub nie o którym mowa wyżej a osoba złoży odwołanie od naszej decyzji w treści pisząc, że odwołuje się od decyzji w zakresie w jakim ośrodek nie zgłasza strony i dziecka strony do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego przy pobieranym świadczeniu pielęgnacyjnym, opierając swe zdanie na ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co w takim wypadku?
Aga :)

Napisano: 19 mar 2015, 15:32

Jak dla mnie nie można się odwołać od czegoś co nie jest przedmiotem decyzji - nie ważne czy umieściłaś w pouczeniu info o tych składkach. Ale... widziałem różne dziwne interpretacje SKO i sądów. My nie piszemy nic o składkach, o obowiązku zgłoszenia przy członku rodziny informujemy przy przyjmowaniu wniosku. Kilka osób się burzyło i żądało, ale przecież realnie nic nie mogą nam zrobić, a to im ma zależeć żeby być ubezpieczonym, a nie nam.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x