Przychodzi Pani Svietlana Shevchenko do OPS-u wypełnia po polsku standardowy wniosek na zasiłek rodzinny na dziecko, NIE wpisując w skład rodziny drugiego rodzica, który pozostał na Ukrainie. Dla formalności pytasz ją o dochody nieopodatkowane, gospodarstwo rolne, dochody utracone/uzyskane itp. W 90% przypadków dochód i tak będzie "zero" lub "NIE" lub nie będziesz w stanie niczego udokumentować czy udowodnić. Do wniosku dołącza ewentualnie kopię zaświadczenia z USC o nadanym numerze PESEL, oraz oświadczenie, że drugi z rodziców pozostał na Ukrainie (chyba że opracują nowy wzór wniosku dla ob. Ukrainy i takie oświadczenie będzie zawarte w samym formularzu). Ściągasz dla formalności empatię: pesel, CBB, mf, zusy itd które zapewne i tak w większości będą "puste". Przyznajesz decyzją ZR na okres zasiłkowy - informujesz o obowiązku niezwłocznego informowania o zmianach.
Tyle teoria...
A jak się zaczną przysłowiowe schody, przypadki szczególne, graniczne, niepełnosprawność, samotne wychowywanie, NP świadczenia itd itp - to wtedy będzie cyrk.
jesli chodzi o nadanie nr PESEL to sa wnioski dwujezyczne, a czy do rodzinnego bedzie podobnie?
Wątpię. Trzeba sobie radzić. Ja rozmawiam przez tłumacza w komórce i jakoś wypełniamy wniosek.
Sam wniosek to nie jest jakiś wielki kłopot, ale ustawa mówi także:
2. Ustalając prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od kryterium dochodowego, przy ustalaniu dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę nie uwzględnia się członka rodziny, który, zgodnie z oświadczeniem osoby ubiegającej się o te świadczenia, nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
O jakie oświadczenie tu chodzi? O dodatkowe, napisane odręcznie? Tu może być problem...
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy... prawo do świadczeń rodzinnych ustala się nie wcześniej niż od miesiąca wpisania osoby do rejestru obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od 24-02-2022 r.
W jaki sposób OPS będzie mógł zweryfikować wpis do powyższego rejestru? Czy w Empatii będzie taka możliwość?