Mam pytanie...czy jeżeli córka uprawniona jest do świadczenia pielęgnacyjnego na matkę to czy można w tym samym okresie świadczyć usługi opiekuńcze dla matki?
Z interpretacji naszego radcy prawnego wynika, że te dwa rodzaje świadczeń się wykluczają. Inaczej ma się sprawa ze specjalistycznymi usługami opiekuńczymi, gdy osoba wymaga np. pomocy pielęgniarki. Wtedy można znaleźć uzasadnienie przyznania takich usług, gdyż córka nie ma kwalifikacji do świadczenia specjalistycznej pomocy.
Po to córka zrezygnowała lub nie podejmuje zatrudnienia ani innej aktywności zawodowej, żeby w pełni poświęcić się opiece nad matką i pobierać z tego tytułu świadczenie pielęgnacyjne. Więc dodatkowe usługi opiekuńcze są bezzasadne w tym przypadku. Można ewentualnie pomyśleć o specjalistycznych usługach, jeśli schorzenie wymaga pewnego rodzaju takiego specjalistycznego wsparcia (np. rehabilitacji) lub o opiece wytchnieniowej, jeżeli jest taka potrzeba.
Moim zdaniem nie można przyjąć ogólnej zasady, zgodnie z którą, w każdym, bez wyjątku, przypadku kiedy członek rodziny osoby ubiegającej się o usługi opiekuńcze ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do usług opiekuńczych lub/i specjalistycznych usług opiekuńczych nie będzie przysługiwało.
W pewnych wyjątkowych sytuacjach przyznanie świadczeń w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych może być uzasadnione nawet jeżeli członek rodziny osoby ubiegającej się o takie świadczenie ma przyznane prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego. Chodzi tu o przede wszystkim o usługi pielęgnacyjne i specjalistyczne usługi opiekuńcze.
Oceny zasadności przyznania usług opiekuńczych należy każdorazowo dokonywać z uwzględnieniem całokształtu okoliczności konkretnej sprawy w tym m.in. rodzaju i stopnia niepełnosprawności, stanu zdrowia, sprawności ruchowej, zakresu koniecznych czynności pielęgnacyjnych, itp. Ewentualne przyznanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych nie może powodować, że osoba sprawująca stałą opiekę będzie w sprawowaniu opieki wyręczana lecz będzie to stanowić dla niej niezbędną i adekwatną, w danych okolicznościach, dodatkową pomoc.