Pan X podjął zatrudnienie od 1 września. Otrzymał pensję poniżej kryterium. W październiku donosi zaświadczenie, przeprowadzam wywiad. Dodam, że pensją fizycznie wypłacona we wrześniu. Od kiedy zmieniam decyzję? Od kiedy przyznaję 30 zł stałego? Czy za wrzesień ma nienależnie pobrane w wysokości zasiłku stałego, który otrzymał czy pomniejszone od 30 zł jeśli przyznam mu je września?
Zmieniasz wysokość zasiłku od miesiąca następnego po wystąpieniu zmiany. Czyli faktyczna zmiana dochodu (wypłata) była we wrześniu - zmiana zasiłku od października, września nie ruszasz.
Pensja nauczycielska wypłacona na początku września, informacja, że otrzymał wypłatę 27 września po wypłacie zasiłku stałego. Zaświadczenie dostarczone 1 października, z którego wyniknęło, że jest poniżej kryterium.
A to już zmienia postać rzeczy - można domniemywać, że pan celowo nie spieszył się z tą informacją, żeby pobrać sobie jeszcze zasiłek. Wszcząłbym tu jednak postępowanie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia za wrzesień, i ustalił kwotę zwrotu w wysokości różnicy między zasiłkiem wypłaconym, a należnym za ten miesiąc. Przy czym – żądając zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, należy mieć na uwadze art 104 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2020.1876 z późn. zm), który stanowi, że: „w przypadkach szczególnie uzasadnionych, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie, z tytułu opłat określonych w ustawie oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielanej pomocy, właściwy organ, który wydał decyzję w sprawie zwrotu należności, o których mowa w ust. 1, na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej, może odstąpić od żądania takiego zwrotu, umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty".