
Dlatego napisałam żeby nie patrzeć że jest już po bilansie... Chodzi o to żeby wytłumaczyć nowej osobie od a do z jak się sprawdza konta... Ze np. 4 muszą grać z 998 itp...
Dziękuję bardzo za wyrozumiałości poświęcony czas.Paulinka z GOPSu pisze: ↑18 maja 2021, 9:42Jeżeli zgodziła Ci się suma bilansowa, to znaczy, że masz salda (raczej) w porządku.
Na koniec roku przed sporządzeniem sprawozdania trzeba sobie sprawdzić księgowania z całego roku, tzn. zobaczyć czy operacje tego samego typu masz na tych samych kontach (m.in. kosztowych), jeśli robisz zapisy techniczne to czy wszędzie są zrobione itp. Najlepiej zrzucić sobie do excela wszystkie księgowania i filtrować po kolei wg kont. Wtedy też możesz sprawdzić klasyfikacje budżetowe (na takiej samej zasadzie).
Kolejną sprawą jest uzgadnianie sald z działem merytorycznym, i tutaj przede wszystkim należności z tytułu FA, nienależnie pobrane świadczenia, odsetki, niezapłacone należności za usługi opiekuńcze... Pracownicy w działach świadczeń rodzinnych, wychowawczych i z FA w swoich sprawozdaniach resortowych wykazują minimum raz na kwartał sporo danych, które możecie sobie zweryfikować.
Jak już masz ustalone powyższe kwestie i wszystko gra, przechodzimy do spraw inwentaryzacyjnych. W ramach harmonogramu inwentaryzacji warto sobie zawrzeć "Weryfikację sald" pod datą 31.12. i sporządzić notatkę, wtedy będziesz mieć wszystko cacy. Jeśli chcesz, to wkleję Ci moją notatkę, tylko daj znać.
No i jak pisałam na wstępie, jak masz wszystko powyższe ustalone, to suma bilansowa powinna zagrać po stronie aktywów i pasywów, i kolejny roczek z głowy.