Osoba złożyła wniosek o pomoc w miesiącu maju a w kwietniu otrzymała wyrównanie renty za 7 miesięcy i rentę bieżącą.Przypomnijcie jak liczyć dochód .Kwotę wyrównania podzielić przez 12 i dodać do tego rentę za kwiecień
Nie.
Zgodnie z art. 8 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej - w przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.
W tym przypadku wyrównanie renty jest dochodem za dany okres i nie powinno być ono rozliczane przez 12 miesięcy, jako dochód jednorazowy pięciokrotnie przekraczający kryterium dochodowe. Art. 8 ust. 12 ma pierwszeństwo przed art. 8 ust. 11 ustawy. Najpierw badamy, czy mamy do czynienia z dochodem należnym za dany okres i w tym przypadku tak właśnie jest. Dlatego to wyrównanie wraz z rentą bieżącą powinno zostać rozliczone za okres, za jaki świadczenie przysługiwało, tj. np.: od IX 2018 r. do IV 2019 r. Do dochodu zatem przyjmujemy tylko kwotę świadczenia należnego za miesiąc kwiecień i to ona stanowi podstawę do wyliczenia ewentualnego zasiłku. Nie oznacza to, że ta dość wysoka kwota wyrównania renty jest nam całkowicie obojętna. Mimo, że nie stanowi tu dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, to kształtuje obecną sytuację finansową świadczeniobiorcy, który dysponuje teraz znacznymi zasobami pieniężnymi i należy to uwzględnić przy rozpatrywaniu sprawy klienta.