w SIO dziecko nie jest przypisane do szkoły - Świadczenia rodzinne

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 12 ]

Napisano: 18 gru 2024, 14:21

ops.oliwia pisze:
18 gru 2024, 13:49
podaj mi artykuł do odmowy. Szkoła spełnia wymogi jest to zespół szkół.
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C2C7DEEEF6
"Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 u.ś.r. zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 tej ustawy, do ukończenia przez dziecko:

1) 18. roku życia lub

2) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo

3) 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wyjaśnić w tym miejscu wypada, że w art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych zamieszczony został słowniczek pojęć, którymi normodawca posłużył się w kolejnych przepisach ustawy i przy dokonywaniu wykładni tych przepisów organy administracji publicznej oraz sądy administracyjne zobligowane są korzystać właśnie z legalnych definicji, określonych w art. 3 u.ś.r.

Pojęcie "szkoły", o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie, zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 18 u.ś.r., stanowiącym, że ilekroć w ustawie jest mowa o szkole - oznacza to szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową oraz szkołę artystyczną, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Zatem prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego przysługuje ściśle określonym w art. 4 ust. 2 podmiotom (w szczególności rodzicom), jeśli dziecko po ukończeniu 18. roku życia kontynuuje naukę w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia. Nauka w innej placówce, nie wymienionej w art. 3 pkt 18 u.ś.r., wyklucza prawną możliwość przyznania przez organ administracyjny spornego świadczenia.

Pojęcie szkoły musi być interpretowane w powiązaniu z regulacjami w zakresie systemu oświaty. Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2021, poz. 1082) system oświaty obejmuje w szczególności szkoły:

a) podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego,

b) ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze, leśne, morskie, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa,

c) artystyczne.

Żaden z przepisów powołanej wyżej ustawy Prawo oświatowe nie pozwala na zakwalifikowanie nauki w ramach kursu zawodowego jako nauki w szkole."
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6180
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking


Napisano: 18 gru 2024, 14:26

no i zaorane ;)

idąc tropem koleżanki, jak jakaś polibuda zorganizuje dla bezrobotnych kursy na wózek widłowy czy inny dźwig to należałoby uczestników uznać za studentów :twisted:
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10734
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 12 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x