Kochani! Mylicie dwa pojęcia.
Po pierwsze. Art. 63. ust. 1, Ustawy o pomocy społecznej wyraźnie stwierdza, że mieszkaniec domu, a także inna osoba obowiązana do wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, JEŻELI MIESZKANIEC DOMU PRZEBYWA U TEJ OSOBY, nie ponoszą opłat za okres nieobecności mieszkańca domu nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym. Przecież tutaj precyzyjnie napisano, iż chodzi o pobyt mieszkańca u jakiejś osoby( urlop, przepustka, itp. ), a nie w szpitalu. A więc nie naciągajcie prawa gdyż to prowadzi do nadużyć finansowych.
Po drugie. Zwrot za pobyt w szpitalu, ale powyżej trzech dni, przysługuje mieszkańcowi DPS, tak jak każdemu innemu obywatelowi RP jedynie wówczas, kiedy mają dodatkowe, tzw. UBEZPIECZENIE SZPITALNE. Powtarzam jeszcze raz, że jeżeli mieszkaniec nie posiada takowego ubezpieczenia, tylko zwykłe zdrowotne, NFZ nie zwróci mu pieniędzy.
A czy Wam personelowi, zawsze zwraca NFZ za pobyt w szpitalu?
PS. Piszę dlatego, ponieważ w naszym Domu problem ten prawnie rozważany był już dawno. Wystarczy zapytać w NFZ, ZUS, KRUS, itp. Gorąco pozdrawiam.