u nas bank spółdzielczy otworzył nam konto pomocnicze na nie przelewam kase na zasiłki i wypisuję taką asygnatę według której bank wypłaca zasiłki osobom wypisanym na tej asygnacie a księguje tak
130 z klasyfik/141 przelew środków z konta podstawowego na pomocnicze
141/130 zasilenie tego konta pomocniczego
240/130 bez klasyfik -wypłata zasiłku z konta pomocniczego
410/240 lista wypłaty zasiłku
nie wiem czy dobrze ale wszystko sie zamyka i działa
Ja też przelewam kwotę na zasiłki na konto pomocnicze. Bank dostaje listę wypłat, na podstawie której wypłaca zasiłki.
Ja księguję listy 410/130 z odpowiednią klasyfikacją. Nie robię żadnych innych księgowań
410/240-1 lista zasiłków do wypłaty w Banku
141/130 przelew środków z konta podstawowego na konto pomocnicze
130-1/141 wpływ środków na konto pomocnicze
240-2/130-1 wypłata przez Bank zasiłków
240-1/240-2 księgowanie równoległe
My mamy umowę z bankiem na wypłaty świadczeń rodzinnych. Dajemy listę do banku opieczętowaną dodatkowo jak czek, z podpisami 2 osób upoważnionych i na tej podstawie kasjer wypłaca świadczenia z rachunku bieżącego. Ile osób odbierze, tyle mam w wydatkach danego m-ca, kto nie odebrał może to zrobić w następnym miesiącu.
Mam pytanie do Krys czy na koniec miesiąca bank zwraca środki na konto podstawowe, które nie zostały pobrane i wtedy tym wpływem pomniejszasz wydatki z klasyfikacją? I co w nowym miesiącu ponownie rodzinni daja listę z tymi osobami niepobranym aby zrobić przelew?
Środki przelane na konto pomocnicze są traktowane jak zasiłki przelane na konta. Jak jest jakiś zasiłek nie odebrany do końca miesiąca , to wtedy pracownicy socjalni ustalają dlaczego nie odebrał . Nic się nie dzieje jak nie odbierze w danym miesiącu i ten zasiłek "leży" na koncie pomocniczym (oczywiście nie za długo). Zdarza się że zasiłek nie może być odebrany, wtedy jest cofany - jako zwrot zasiłku.