wyrok TK w sprawie śp - Świadczenia rodzinne

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 21 ]

Napisano: 08 gru 2013, 1:07

na posiedzeniu TK stwierdzono, że decyzje wygaszające były wydawane w dobrej wierze, ale niezgodnie z prawem i dlatego nie mają żadnej wartości
~Kati


Napisano: 08 gru 2013, 12:35

cytat komunikatu prasowego TK:
Decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach wygasły 1 lipca 2013 r. z mocy prawa. W obowiązujących przepisach nie została przewidziana żadna procedura ani wskazany organ władzy publicznej właściwy do orzekania w kwestii ewentualnego \"przywrócenia\" prawa do tego świadczenia. Skutki art. 11 ust. 3 ustawy zmieniającej nastąpiły \"automatycznie\"i nie były uzależnione od wydania aktów stosowania prawa czy przeprowadzenia postępowań w indywidualnych sprawach świadczeniobiorców. Zrealizowanie wyroku Trybunału, który zakwestionował art. 11 ust. 1 i 3 ustawy zmieniającej, będzie wymagało zmiany prawa. Sam wyrok Trybunału nie tworzy ani roszczeń o wypłatę utraconych korzyści za okres po 30 czerwca 2013 r., ani nie daje podstaw do ubiegania się o nowe świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, które przewiduje obowiązująca ustawa o świadczeniach rodzinnych. Wynika to z tego, że - zgodnie z wnioskiem RPO - wyrok Trybunału dotyczył norm prawa intertemporalnego, które w dodatku zmaterializowały się już w dniu orzekania przez sąd konstytucyjny, a nie przepisów, które określały nowe przesłanki nabycia świadczeń.

Przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją wymaga więc w tym wypadku interwencji ustawodawcy, który powinien wprowadzić stosowne korekty np. do ustawy o świadczeniach rodzinnych, w celu wyeliminowania niezgodności mającej źródło w art. 11 ust. 1 i 3 ustawy zmieniającej. Wraz z upływem czasu ta niezgodność będzie powodowała narastanie negatywnych następstw dla osób pozbawionych świadczeń pielęgnacyjnych, co powinno skłaniać podmioty dysponujące prawem inicjatywy ustawodawczej do podjęcia prac legislacyjnych bez zbędnej zwłoki\'\'.
~Kati

Napisano: 08 gru 2013, 23:20

To Twoje stwierdzenie \"stwierdzono, że decyzje wygaszające były wydawane w dobrej wierze, ale niezgodnie z prawem stwierdzenie\" jest chyba nadinterpretacją stwierdzenia TK \"Skutki art. 11 ust. 3 ustawy zmieniającej nastąpiły \"automatycznie\"i nie były uzależnione od wydania aktów stosowania prawa czy przeprowadzenia postępowań w indywidualnych sprawach świadczeniobiorców.\". Nadal uważam że kto dostał decyzję z GOPS czy też SKO może złożyć wniosek o wznowienie postępowania. Pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie.
~mi

Napisano: 08 gru 2013, 23:27

masz rację pożyjemy zobaczymy
~Kati

Napisano: 08 gru 2013, 23:35

a podajcie link do wyroku
~Dawid

Napisano: 08 gru 2013, 23:46

~Kati

Napisano: 09 gru 2013, 0:00

Kati wyobraź sobie sytuację że ktoś(mający decyzję) zawnioskował o wznowienie postępowania. I jak uważasz co będzie odpowiedzią na taki wniosek? Zgodnie za art 149 par3 KPA Odmowa wznowienia postępowania następuje w drodze decyzji. Jeśli dostanie odmowę to będzie to decyzja z możliwością odwołania. I wtedy nadal droga do dochodzenia praw jest otwarta. Nie bardzo widzę na jakiej podstawi (bez wydania decyzji) można odmówić wznowienie postępowania. A co Ty sądzisz?
~mi

Napisano: 09 gru 2013, 1:32

chyba raczej tu ma zastosowanie art. 105 umorzenie postępowania
~Kati

Napisano: 10 gru 2013, 23:04

podnoszę na jutro do drukowania bo ciekawe
~ala

Napisano: 11 gru 2013, 11:59

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to Kati proponujesz wznowić postępowanie (art. 149) a następnie na podst. art 105 wydać decyzję o umorzeniu?
~mi



  
Strona 2 z 3    [ Posty: 21 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x