Wyrównanie renty socjalnej a odpłatność

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 24 ]

Moderator: heiland

Napisano: 10 paź 2018, 12:42

" Każdy akt stosowania prawa odnosi się do określonego stanu faktycznego i w związku z tym jego skutki prawne mogą być powiązane w czasie z zaistnieniem tego stanu faktycznego. Należy więc uznać, że akt konstytutywny, kreujący określone prawa i obowiązki pozostaje w związku z zaistnieniem przesłanek faktycznych stanowiących podstawę powstania określonych skutków prawnych. W takiej sytuacji konstytutywna decyzja (akt) może działać zarówno z mocą na przyszłość, jak i z mocą wsteczną (wyrok NSA z dnia 28 października 2009 r., II GSK 153/09; wyrok NSA z 3 stycznia 2013 r., I OSK 1129/12; i A. Mączyński, Skuteczność orzeczeń w postępowaniu cywilnym, Kraków 1974, s.151). Wobec powyższego przyjąć należy, że w niniejszej sprawie zmiana decyzji na podstawie art. 106 ust. 5 u.p.s. może mieć skutek wsteczny." I OSK 2763/16
ipsirka
Stażysta
Posty: 76
Od: 09 mar 2017, 8:30
Zajmuję się: PS


Napisano: 10 paź 2018, 12:56

czyli po polsku co to znaczy ? Te wyrównania od czerwca bieżemy pod uwagę? Bo juz się pogubiłem z tymi rentami.
saNti2008!
Praktykant
Posty: 25
Od: 19 sty 2018, 9:54
Zajmuję się: pracą socjalną

Napisano: 10 paź 2018, 13:20

Po polsku to nie bierzemy ich pod uwagę. To wyrównanie to dochód należny za dany okres.Ty normalnie i po polsku jako dochód wliczasz rentę w wysokości, którą ktoś tam pobrał we wrześniu. A to wyrównanie to przynajmniej my mamy taki druk. W nim osoby wykazują go ( oprócz września) i tak to sobie leży w dokumentach. Nie wiem jakby to wszystko było np. po rosyjsku.
ttt
Starszy referent
Posty: 658
Od: 10 paź 2017, 10:58
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 10 paź 2018, 13:51

;) Do ipsirka: masz słuszne wątpliwości, należy jednak mieć na uwadze całościowy ogląd sprawy rozpatrywanej i porównywanej (wroki). Decyzja konstytutywna może faktycznie czasem działać ex tunc (z mocą wsteczną) w pewnych przypadkach:
1) wyraźnego wskazania ustawowego w tym zakresie, jak to jest np. w ustawie o świadczeniach rodzinnych czy ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - podobnie jak w Twoim cytacie odnośnie do wyroku NSA z dnia 28 października 2009 r., II GSK 153/09;
2) gdy zmiana decyzji będzie z korzyścią dla strony (pogląd mniejszościowy w orzecznictwie). Inny fragment cytowanego przez Ciebie wyroku brzmi: "(...)zmiana (uchylenie) decyzji, na podstawie art.106 ust.5 ustawy o pomocy społecznej, co do zasady dopuszczalna jest dopiero po wejściu do obrotu prawnego decyzji modyfikującej decyzję pierwotną. Nie można jednak wykluczyć, że decyzje weryfikujące w omawianym trybie decyzje wcześniejsze mogą mieć skutek wsteczny. Dotyczyć to może przede wszystkim sytuacji, w których zastosowanie takiego skutku odbędzie się z korzyścią dla zainteresowanego. Sytuacja taka jednak nie zachodzi w rozpoznawanej sprawie, w której skarżący został pozbawiony świadczeń z mocą wsteczną. Zaskarżoną decyzją z dnia 6 lipca 2011r. pozbawiono bowiem skarżącego istotnej części zasiłku stałego, poczynając od dnia 1 listopada 2010r.(...)"

W naszym przypadku decyzja nie może działać wstecz, ponieważ nie mamy do tego wskazania w ustawie, a zmiany nie będą korzystne dla stron (większa renta - większa odpłatność). A więc biorę pod uwagę tylko całkowitą kwotę wrześniowej renty (878,12 zł), wszczynam postępowanie i robię wywiad w październiku, decyzję zmieniam ze skutkiem na dzień po jej wydaniu, doręczeniu i uprawomocnieniu, czyli od 01.11.2018 r. ;)
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 11 paź 2018, 7:40

;) Pewnie masz rację ;) my robimy jednak inaczej. Kontrola tego nie zarzuciła póki co. poczekamy do kolejnej. W cytowanym przez mnie wyroku też jest zmiana decyzji na niekorzyść strony a jednak od czasu zaistnienia zdarzenia.
ipsirka
Stażysta
Posty: 76
Od: 09 mar 2017, 8:30
Zajmuję się: PS

Napisano: 11 paź 2018, 10:24

Ok. Wszystko sprowadza się do dobrego uzasadnienia i poszukania kilku mądrych słów "na podkładkę" w wyrokach SA czy komentarzu do ustawy. My opieramy się głównie na wyrokach naszego WSA, bo do nich w szczególności odnosi się lokalne SKO i kontrole z WUW ;)
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 11 paź 2018, 13:44

a co z artykułem 8 pkt.12??? mi się wydaję że wyrównanie należy podzielić na miesiące za które jest i uwzględnić w dochodzie przez ilość miesięcy, za które go wypłacono
vini
Praktykant
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, 13:39
Zajmuję się: PS

Napisano: 11 paź 2018, 15:13

vini pisze:a co z artykułem 8 pkt.12??? mi się wydaję że wyrównanie należy podzielić na miesiące za które jest i uwzględnić w dochodzie przez ilość miesięcy, za które go wypłacono
No właśnie! Za VI, VII, VIII, IX, nie inaczej :D A więc ciągle pozostajemy przy dochodzie w postaci należnej wrześniowej renty - 878,12 zł. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości przy rozliczaniu dochodu należnego za dany okres, to z pomocą przychodzi Komentarz do ustawy Pani prof. Iwony Sierpowskiej wyd. 3, LEX, W-wa 2014 r., str. 106: "(...) dochód wypłacony po upływie okresu, którego ten dochód dotyczy, dolicza się do dochodu za minione miesiące."
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 11 paź 2018, 15:54

to ktoś już wyliczał ile wynosi miesięczne wyrównanie ?
vini
Praktykant
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, 13:39
Zajmuję się: PS

Napisano: 12 paź 2018, 7:13

wyrównanie: 398,82 netto za okres VI- VIII- tego nie wliczamy. u nas wpisują to w oświadczenie o dochodzie dodatkowym. wliczamy kwotę 878,12 czyli to, co będzie już wypłacane co miesiąc.
ipsirka
Stażysta
Posty: 76
Od: 09 mar 2017, 8:30
Zajmuję się: PS


  
Strona 2 z 3    [ Posty: 24 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny