WYŚLIJ LIST DO SENATORA RP - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 05 cze 2015, 12:30

Rozpoczęto ogólnopolską akcję "WYŚLIJ LIST DO SENATORA RP w sprawie łączenia jednostek pomocy społecznej". Już 11 i 12 czerwca br. Senat RP będzie rozpatrywał projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustawach. Wśród projektowanych przepisów przewidziano możliwość DOBROWOLNEGO ŁĄCZENIA RÓŻNYCH JEDNOSTEK POMOCY SPOŁECZNEJ z terenu gminy, powiatu oraz województwa. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej uważa, że projektowane zmiany wprowadzą chaos w obecnie funkcjonującym systemie pomocy społecznej, i apeluje o wysyłanie w tej sprawie wiadomości e-mail do Senatorów RP.

Dowolne łączenie jednostek pomocy społecznej rodzi uzasadnione zagrożenie w postaci:

- dezorientacji osób korzystających z pomocy, co do placówki udzielającej danego typu wsparcia oraz zasad przyznawania świadczeń;
- utrudnionego i wydłużonego przepływ informacji między instytucjami w skali Polski;
- utrudnionego dostępu do jednostek pomocy poprzez zwiększenie ich odległości od mieszkańców;
- trudności o charakterze organizacyjnym, prawnym oraz finansowym w obszarze pomocy społecznej, w tym także w aspekcie funkcjonujących dziś rozwiązań dotyczących m.in. zlecania zadań, źródeł ich finansowania i naliczania odpłatności za świadczenia, prowadzenia postępowań administracyjnych i kierowania do ośrodków wsparcia.

Informacja o rozpoczętej akcji WYŚLIJ LIST DO SENATORA RP
W profilu FB Federacji dostępna jest treść listu (wzór) i adresy e-mail.
https://www.facebook.com/federacja.socjalnych

Ustawa samorządowa już w Senacie RP
viewtopic.php?f=2&t=207180971
Andrzej


Napisano: 09 cze 2015, 11:38

Wysyłałem list do pani Premier Kopacz- i jaki skutek? Nawet nie wiem, czy ktoś poza kilkoma osobami z tego Forum coś napisał. Dostałem odpowiedź od pani Wyrwickiej że nic się nie da zrobić. Pracuj jak masz pracę i bądź dumny z tego co robisz.
zisis1

Napisano: 09 cze 2015, 13:09

Nie czekajmy biernie !!!

To już ostatnia chwila, by aktywnie wyrazić swoje zdanie wobec planów dowolnego łączenia jednostek pomocy społecznej, które przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustawach.

Zamiast później narzekać i okazywać niezadowolenie, już dziś w sposób aktywny, konkretny, solidarny i miejmy nadzieję skuteczny - weźmy udział w akcji wysyłania listów (wiadomości e-mail) do senatorów RP.

Uzasadnienie Naszego stanowiska znalazło się w apelu skierowanym do senatorów RP. Co istotne jest ono zbieżne w wielu punktach ze stanowiskiem MPiPS, które zostało częściowo odrzucone na wcześniejszych etapach prac rządowych.
https://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images/apel_senat.pdf

Szczegóły, jak przyłączyć się do akcji i wysłać wiadomość e-mail znajdują się poniżej.

Dziękujemy wszystkim, którzy już wysłali wiadomość do senatorów RP. Wiemy, że reakcja nastąpiła.

Potrzebny jest jednak nadal Nasz wspólny i silny głos w tej sprawie.

https://www.facebook.com/federacja.socj ... =1&theater
Ogólnopolska, niezależna i samorządna organizacja związkowa pracowników socjalnych i pomocy społecznej
http://www.federacja-socjalnych.pl
https://web.facebook.com/federacja.socjalnych
federacja.socjalnych
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 81
Od: 13 maja 2015, 18:04
Zajmuję się:
Strona WWW: https://www.facebook.com/federacja.socjalnych

Napisano: 09 cze 2015, 17:21

Warto podkreślić, że ta rewolucyjna ustawa MAiC została już uchwalona przez Sejm RP, a na najbliższym posiedzeniu Senatu RP odbędzie się głosowanie ws. zgłoszonych poprawek senackich. W Polsce ustawy uchwala Sejm, a następnie przekazywane są one Senatowi, który w terminie 30 dni może je przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie w całości. Co jest głównym celem ogólnopolskiej akcji „WYŚLIJ LIST DO SENATORA” - odrzucenie ustawy w całości, czy wniesienie poprawek, które nie pozwolą na „dowolne” łączenie placówek realizujących zadania pomocy społecznej oraz placówek, które realizują zadania właściwych dla systemu pieczy zastępczej, placówek opiekuńczo –wychowawczych lub systemu świadczeń rodzinnych?
Andrzej

Napisano: 10 cze 2015, 13:32

Generalnie ustawa o centralizacji ma sens... w miastach powiatowych ośrodki pomocy powinny być przeniesione do PUP i powinny się nazywać -Centrum socjalne, część pracowników PUP powinna przejść do gminnych OPS i tworzyć - Punkt socjalny, wszystko w jednym "pomoc i praca" zmiana tablic ta sama infrastruktura i ludzie maja bliżej .... ale to zadanie dla ludzi z głową nie styropianem .... może za 20 lat...
Zjem Ci Chleb
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1109
Od: 07 lip 2009, 15:01
Zajmuję się:
Lokalizacja: łódzkie, PL

Napisano: 10 cze 2015, 16:18

nic nowego - to był pomysł min. Cezarego M z początku lat 2000 - czych
mam pytanie

Napisano: 12 cze 2015, 7:08

Ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustaw
Posiedzenie Senatu RP w dniu 11 czerwca 2015 roku
Źródło: https://www.senat.gov.pl/prace/senat/pos ... 419,1.html

Senator Mieczysław Augustyn:

Panie Senatorze, rzeczywiście jest tak, że kontrowersyjna zmiana – przynajmniej jako taka odbierana do tej pory przez wielu menadżerów pomocy społecznej – która nie mogła przejść przez lata w ustawie o pomocy społecznej, bo nie gwarantowała przy tworzeniu centrów usług wspólnych w zakresie pomocy społecznej odpowiedniej fachowości tych, którzy będą kierowali takimi centrami… No, tym razem się udało, udało się wykołować na przykład Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i za pośrednictwem komisji samorządu terytorialnego wprowadzić zmianę, której myśmy się przez lata przeciwstawiali. Bo to nie jest tak jak w ustawie oświatowej – tak to powiem, żeby nic tu nie pokręcić – że w przypadku obsadzania stanowisk kierowniczych można dopilnować odpowiednich kwalifikacji. I teraz dzwonią do nas czy wypisują listy do mojej komisji przedstawiciele stowarzyszeń skupiających pracowników socjalnych, menadżerów pomocy społecznej, twierdząc, że ich reprezentacje zostały całkowicie pominięte w procesie legislacyjnym i że zupełnie, tak jak mówił pan senator Matusiewicz, przypadkowe zauważenie, że pewne rozwiązania są gdzieś, w jakichś innych ustawach pochowane… Tak naprawdę to nie jest dobry przykład, przykład dobrej legislacji.

Moje pytanie jest takie: czy państwu te kwestie były znane, czy były znane takie opinie? Jakie było stanowisko ministerstwa? I czy te wspominane rozwiązania to były akurat te, które były w pierwotnym projekcie ministerstwa, czy też zostały one wrzucone na jakimś etapie prac ustawodawczych? Bo z przebiegu prac legislacyjnych wynika, że poprawek wprowadzonych do projektu rządowego było bardzo wiele. Naprawdę muszę tu powiedzieć, że teraz sam płacę i nasza komisja płaci za to, że nie przyjrzeliśmy się dość wnikliwie ustawie, która, jak nam się wydawało, nas nie dotyczy, bo dotyczy niby spraw samorządowych. Dlatego proszę o odpowiedzi na te pytania.
Andrzej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x