gdzie to jest napisane że OPS ma przeprowadzać wywiad dla PCPR! . Mają swoich pracowników socjalnych. Chyba że jest to PCPR na terenie innej gminy to można zrozumieć. Wywiad w OPS tylko na potrzeby świadczeń!
Nie powinno się pytać dlaczego nie, ale dlaczego tak. Istotna jest podstawa prawna wystąpienia o wywiad. Nie jest to art. 107 ust. 3 , bo to dotyczy jednostek, którego terenem działania nie jest teren danego powiatu.
Prowadzę sporo spraw z FA i świadczeń rodzinnych - taki wywiad to jak opatrunek na ranę... dlatego pomagajmy sobie nawzajem, bo jutro my możemy potrzebować takiego dokumentu
Życzliwość tu nie ma znaczenia, ani kpa. To nie jest klub wzajemnej adoracji, tylko potrzeba działania w granicach prawa, przy uwzględnieniu konieczności ochrony danych osób korzystających z pomocy społecznej (art. 100 ustawy o pomocy społecznej, mówiący ograniczeniach udostępniania danych, jak i ustawa o ochronie danych osobowych). Udostępnianie jakichkolwiek danych będących w posiadaniu ośrodka musi być podparte bezpośrednią , jednoznaczną podstawą prawną. Z tego co pamiętam to w ustawie o FA i świadczeniach rodzinnych jest taka podstawa.
Jeśli PCPR wysyła wniosek o przeprowadzenie wywiadu cz. II, to trzeba zrobić wywiad, ale jeśli PCPR wysyła wniosek o udostępnienie danych i wymienia co chce: podanie sytuacji rodziny w tym dochodowej itp, a osoba nie jest klientem ośrodka to nie ma podstawy robić wywiad, bo dane pozyskujemy z tego co posiadamy w rejestrze, więc jak jest klientem to można (jeśli jest podana podstawa prawna prawidłowa) przekazać dane, jeśli nie mamy klienta to na wywiad nie idziemy, tylko odpowiadamy, że nie jest nam znana sytuacja.