wywiad środowiskowy - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 27 wrz 2019, 10:46

czy w podstawie prawnej należy umieszczać Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego-proszę tego z Łopieki
Fraszka
Stażysta
Posty: 75
Od: 10 sie 2018, 9:03
Zajmuję się: PS


Napisano: 27 wrz 2019, 13:08

W podstawie prawnej decyzji podajemy nie tyle same nazwy aktów prawa materialnego (np. ustawy o pomocy społecznej) i procesowego (Kpa, rozporządzenia wykonawcze), co ich konkretne przepisy, które miały wpływ na wydanie decyzji. A więc nie przywołuje się danego aktu jako takiego, ale jego określone paragrafy, artykuły, ustępy, punkty, litery, które dotyczą rozstrzyganej sprawy. Dlatego nie piszemy: na podstawie ustawy o pomocy społecznej, ale na podstawie np. art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej. Jeżeli więc w danej sprawie istotne są wytyczne jakiegoś aktu, co do rozpatrywanej rzeczywistości prawnej (tu: rozporządzenia w sprawie wywiadu), a ustawa nie określa dokładnie tej kwestii, to wskazujemy konkretny przepis tegoż właśnie rozporządzenia. Przykładowo prowadzimy postępowanie dotyczące osoby ubezwłasnowolnionej i musimy przeprowadzić w tej sprawie wywiad środowiskowy. Ustawa nie precyzuje z kim ten wywiad przeprowadzamy i gdzie. Ale § 5. Rozporządzenia MRPiPS z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego już wskazuje, że w tym przypadku wywiad przeprowadza się z jej opiekunem prawnym albo kuratorem, w obecności osoby ubezwłasnowolnionej i w miejscu jej przebywania. Wtedy paragraf tego rozporządzenia podajemy w podstawie prawnej. Coś z orzecznictwa na ten temat:

„W podstawie prawnej decyzji winny być powołane wszystkie powszechnie obowiązujące przepisy, które legły u podstaw wydania decyzji, czyli przepisy prawa materialnego, prawa ustrojowego oraz prawa procesowego. Podstawa prawna decyzji winna być powołana dokładnie, gdyż wskazuje nie tylko na zastosowane przez organ przepisy prawa, ale i na stan prawny obowiązujący w czasie orzekania w sprawie. W ramach powołania podstawy prawnej organ administracji nie może ograniczyć się do wskazania jedynie nazw aktów prawnych, ale jest zobowiązany powołać konkretne przepisy, tj. artykuły, paragrafy, ustępy, itd. ze zmianami oraz miejsce ich publikacji.” (Tak: Wyrok WSA w Warszawie sygn..: IV SA/Wa 1433/08, z dnia 03.02.2009 r.).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 27 wrz 2019, 14:36

dziękuję za konkretną odpowiedź.
Fraszka
Stażysta
Posty: 75
Od: 10 sie 2018, 9:03
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x