Napisano: 30 wrz 2019, 11:58
Świadczenie pieniężne w formie zasiłku okresowego jest wsparciem zakreślającym ramy czasowe jego przysługiwania. Ustawodawca zawarł przesłanki jego udzielenia i wyszczególnił rodzaje ryzyk, które muszą wystąpić, by móc je przyznać. Są to m.in. długotrwała choroba, niepełnosprawność czy bezrobocie, jak też inne dysfunkcje zawarte w art. 7 u.p.s. Przyznając tę formę świadczenia w rozstrzygnięciu decyzji należy zawrzeć, na jaki okres będzie on przyznany oraz z jakiego powodu (bezrobocie, długotrwała choroba, alkoholizm itp.).
Natomiast zasiłek celowy i zawarty w nim określnik „celowy“ wskazują na to, że jest on związany z określonym przeznaczeniem, który z chwilą jego przyznania przyczyni się zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. To świadczenie, w odróżnieniu od zasiłku stałego czy ww., jest jego jednorazową formą. W tym wypadku rozstrzygnięcie dec. winno zawierać cel jego przyznania (zakup odzieży, żywności, leków, leczenia itp.) - bez wskazania okresu (od-do), a jedynie miesiąc, w którym jest on przyznany.
Zatem rozstrzygnięcie dec. zawierające przyznanie zasiłku okresowego w okresie od-do na zakup np. odzieży czy leków, stanowiłoby pewną sprzeczność formalną.