Pani od dwóch miesięcy nie wpuszcza nas do mieszkania i unika kontaktu ponieważ ma nowego partnera. Poszły dwa pisma,które wróciły awizowane. W grudniu miała być aktualizacja wywiadu. Do dnia dzisiejszego nie udało się go przeprowadzić. Notatki z rozmów telefonicznych są więc Pani świadoma. Chcemy uchylić decyzje ale nie wiem za bardzo jak wygląda procedura. Od razu wystawiam decyzję uchylającą na brak współpracy i niemożność przeprowadzenia wywiadu? Czy jeszcze wszczęcie? Co z wypłatą? W grudniu normalnie wypłaciliśmy a jak styczeń?
Zrobiłbym tak:
1) Wszczęcie postępowania i wstrzymanie wypłaty,
2) Postępowanie (opracowanie i analiza dokumentacji ws. prób przeprowadzenia wywiadu i dowodów na brak współpracy )
3) Informacja o możliwości zapoznania się z aktami i wypowiedzenia się odnośnie do zgromadzonych materiałów ws. uchylenia zasiłku, w terminie do dnia …, zgodnie z art. 10 § Kpa,
4) Decyzja uchylająca.
Dziękuję za pomoc mówią, że nie ma głupich pytań no więc podpytam jeszcze bo na prawdę nie mamy wiedzy w temacie a brak prawnika na stanie...koleżanki z sąsiednich gmin też małe OPS i nie są w stanie mi pomóc. Informacje o możliwości zapoznania się z aktami i wypowiedzenia się odnośnie do zgromadzonych materiałów ws. uchylenia zasiłku mam zawartą w zawiadomieniu. Informację o wstrzymaniu wypłaty do czasu stawienia się w OPS i możliwości przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego także ujmuje od razu w zawiadomieniu o wszczęciu?
Informacje o możliwości zapoznania się z aktami i wypowiedzenia się odnośnie do zgromadzonych materiałów ws. uchylenia zasiłku mam zawartą w zawiadomieniu.
Informację o wstrzymaniu wypłaty do czasu stawienia się w OPS i możliwości przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego także ujmuje od razu w zawiadomieniu o wszczęciu?
Oczywiście na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Zawsze będę to powtarzał: czytajcie ustawę! Nie wyzłośliwiam się tu wcale, tylko wiem, że większość rzeczy, których pracownik socjalny szuka, jest napisane wprost w ustawie Zatem zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2023.901 z późn. zm.) - brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym (…) mogą stanowić podstawę do ograniczenia wysokości lub rozmiaru świadczenia, odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Termin: „wstrzymanie świadczeń” nie jest znany w Kpa i jest trybem nieformalnym w postępowaniu, który nie wymaga wydania decyzji, jednak wpływa na postępowanie administracyjne i polega po prostu na czasowym zaprzestaniu realizacji świadczenia, do czasu wyjaśnienia pewnych okoliczności i zakończenia tegoż postępowania.