Witam. Mam duży dylemat dotyczący samego pojęcia czym jest "opłata zastępcza wnoszona przez gminę za pobyt osoby w DPS".
Zajmuje się stricte DPS (tj. kierowanie itp) i do tej pory pojęcie to było przeze mnie traktowane jako RÓŻNICA MIĘDZY TYM CO PŁACI OSOBA KIEROWANA DO DPS czyli 70% jej dochodu, a kwota jaka zostaje do dopłacenia.
Czyli przypuśćmy : pobyt miesięczny w DPS kosztuje 3 tys. - osoba kierowana płaci 70% swojego dochodu np. 1200zł to gmina zastępczo płaci 1800zł.i ta kwota podlega zwrotowi od rodziny na rzecz gminy, lub z jej spadku.
Czy to 1800zł to jest " opłata zastępcza wnoszona przez gminę za pobyt osoby w DPS".
Jestem zaniepokojona bo właśnie wróciłam ze szkolenia, gdzie uzyskałam informację, że "opłata zastępcza wnoszona przez gminę" to nie jest ta kwota którą ja wyżej napisałam, a jest nią kwota jeżeli np. osoba ma płacić 70% swojego dochodu czyli 1200zł, tego nie płaci, a płaci 1000zł to 200zł które zostaje właśnie jest to "opłata zastępcza wnoszona przez gminę za pobyt osoby w DPS" - która ewentualnie podlega zwrotowi na rzecz gminy, natomiast to 1800zł jest to opłata obligatoryjnie przez gminę i nie podlega zwrotowi na jej rzecz :/
Czy w takim razie ta różnica która zostaje po tym jak już wyliczymy osobie wysokość odpłatności za pobyt w DPS nie jest opłatą zastępczą wnoszoną przez gminę ? ??? Nie możemy się ubiegać o jej zwrot ?? to są kolosalne pieniądze.
Proszę o pomoc bo zgłupiałam :/