zdo żona na męża - Świadczenia rodzinne

  
Strona 3 z 10    [ Posty: 92 ]

Napisano: 21 lip 2014, 20:08

jeszcze Ci co nie prawidłowo mieli decyzję do 30 czerwca a nie na czas orzeczenia
Kati@


Napisano: 22 lip 2014, 8:08

do dżela - możesz wrzucić uzasadnienie decyzji odmownej bede bardzo wdzięczna!!!
zuza2

Napisano: 22 lip 2014, 8:49

Decyzją 406.1224/E-21/III/12 z dnia 03.12.2012r. wydana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w .............nabyła Pani/Pan prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na okres od 01.08.2012r. do 31.08.2014r. w oparciu o art. 17 u.ś.r. Decyzja ta wygasła z dniem 30 czerwca 2013 r.
Z dniem 15 maja 2014 r. weszła w życie ustawa u.u.w.z. Zgodnie z art. 2 u.u.w.z. zasiłek dla opiekuna przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) z dniem 1 lipca 2013 r.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.u.w.z. zasiłek dla opiekuna przysługuje:
1) za okresy od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie u.u.w.z., w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w u.ś.r. w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.;
2) od dnia wejścia w życie u.u.w.z., jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w u.ś.r. w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.
Dnia 23.05.2014 r. złożyła Pani wniosek o przyznanie prawa do zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad mężem, .................., legitymująca się znacznym stopniem niepełnosprawności, przyznanym okresowo do 31.08.2014r., zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności przy PCPR w ................ nr PC.82110-SN/430-12/5/AS/2012 z dnia 20.08.2012 r. Jak wynika ze złożonych przez Panią oświadczeń, jest Pani osobą niepracującą zawodowo, nie zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy, ponieważ od kilku lat opiekuje się Pani mężem, wymagającym stałej opieki ze względu na wciąż pogarszający się stan zdrowia. Przepis art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r. stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm. 9), ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Artykuł 130 w/w kodeksu mówi, że obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi ( alimentacyjny) dopiero po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka. Zgodnie z powyższym w katalogu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego ustawodawca nie wskazał współmałżonka, wręcz w art. 17 ust. 5 pkt. 2a u.ś.r. stwierdził, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jak wynika z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego prowadzi Pani gospodarstwo domowe wraz z mężem. Jest Pani bierna zawodowo, nigdy nie podejmowała zatrudnienia, zajmowała się domem i wychowaniem syna, zaś obecnie w związku z przewlekłą choroba męża sprawuje opiekę i pielęgnację nad nim. Zapewnia Pani mężowi pomoc w codziennej toalecie, ubieraniu się, jak równiez przygotowuje Pani posiłki oraz gwarantuje swoją obecność, która zapewnia mężowi poczucie bezpieczeństwa.
Po rozpatrzeniu Pani wniosku o przyznanie prawa do zasiłku dla opiekuna Ośrodek stwierdza, że nie spełnia Pani przesłanek określonych w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r. do przyznania w/w świadczenia.

Biorąc powyższe pod uwagę, należało orzec jak w sentencji decyzji.
dżela

Napisano: 22 lip 2014, 9:53

DZIĘKUJĘ BARDZO!!! :)
zuza2

Napisano: 22 lip 2014, 9:59

my przyznawaliśmy małżonkom zdo ..... którzy wcześniej mieli przyznane przez SKO
malineczka

Napisano: 22 lip 2014, 10:18

malineczka pisze:my przyznawaliśmy małżonkom zdo ..... którzy wcześniej mieli przyznane przez SKO
MY RÓWNIEŻ
Olka200

Napisano: 23 lip 2014, 10:51

Olka200 pisze:
malineczka pisze:my przyznawaliśmy małżonkom zdo ..... którzy wcześniej mieli przyznane przez SKO
MY RÓWNIEŻ
:shock:
Od przyznania ZDO na małżonka jest SKO. Minister Pracy i Polityki Społecznej Warszawa 27.06.2014 r. ,,W związku z powyższym ,jeśli w indywidualnej sprawie, w wyniku rozstrzygnięć Samorządowego Kolegium odwoławczego lub Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ,współmałżonkowi osoby niepełnosprawnej przyznane zostało świadczenie pielęgnacyjne przed 1 stycznia 2013 r. to nie jest wykluczone , że uwzględniając okoliczności indywidualnej sprawie ,ww organy odwoławcze rozstrzygną także o przyznaniu tej osobie zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów"
Minister Pracy i Polityki Społecznej Warszawa 27.06.2014 r.

DSR-IV-0712-6-1-TW/14 Pani prof. Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich

Szanowna Pani Rzecznik,

Odpowiadając na pismo znak III.7064.75.2014.JA z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie prawa do zasiłku dla opiekuna dla osób będących współmałżonkami osób niepełnosprawnych , uprzejmie informuję :
Zgodnie z art.2 ust.2 z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U z dnia 30 kwietnia 2014 r.poz. 567 )zasiłek dla opiekuna przysługuje :
1.za okresy od dnia1 lipca 2013 r do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy ,w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.z 2006 r. Nr 139,poz.992,z póżn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych ,świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje z tytułu opieki nad współmałżonkiem – co wynika z art.17 ust.5 pkt 2 lit a )i art. 17 ust.1 pkt.4 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Powyższy stan prawny ,niezależnie od indywidualnych rozstrzygnięć ,Samorządowych Kolegiów Odwoławczych ,czy też Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (wiążących tylko w indywidualnych sprawach o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego,w których zostały wydane),jest stanem prawnym obecnie obowiązującym i obowiązywał także przed dniem 1 stycznia 2013 r. w tym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Jednocześnie uprzejmie informuję ,że ocena okoliczności indywidualnej sprawy dotyczącej ustalenia prawa do zasiłku dla opiekuna ,należy do kompetencji organu właściwego tj wójta burmistrza i prezydenta miasta ,który dokonuje rozstrzygnięć w formie decyzji administracyjnej od której stronie przysługuje odwołanie. Minister Pracy i Polityki Społecznej nie jest organem uprawnionym do ustalania prawa do świadczeń rodzinnych czy też zasiłku dla opiekuna ,ani do dokonywania wiążącej wykładni ustaw.

W związku z powyższym ,jeśli w indywidualnej sprawie, w wyniku rozstrzygnięć Samorządowego Kolegium odwoławczego lub Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ,współmałżonkowi osoby niepełnosprawnej przyznane zostało świadczenie pielęgnacyjne przed 1 stycznia 2013 r. to nie jest wykluczone , że uwzględniając okoliczności indywidualnej sprawie ,ww organy odwoławcze rozstrzygną także o przyznaniu tej osobie zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Jednocześnie uprzejmie informuję,że w resorcie pracy i polityki spolecznej ,w ramach tzw okrągłego stołu (w którego obradach , w dniu 30 kwietnia 2014 r.,brał udział także przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich ) trwają prace koncepcyjno-analityczne ,których celem jest wypracowanie nowych ,systemowych rozwiązań,w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Biorąc pod uwagę,że jest to wstępny etap prac nad ww zagadnieniem , w chwili obecnej nie można przesądzać o ostatecznym kształcie i terminie wejścia w życie ewentualnych rozwiązań.

Z poważaniem
Minister
Elżbieta Seredyn
Podsekretarz Stanu
Gość -A

Napisano: 23 lip 2014, 12:30

Gość -A pisze:Od przyznania ZDO na małżonka jest SKO.
Czy sądzisz, że SKO obowiązują jakieś inne przepisy? A może coś dodatkowego z czego my nie możemy korzystać? Dla mnie dawanie odmów w przypadkach gdy SKO na 100% orzeknie inaczej jest bezsensem i działaniem na niekorzyść strony. A powiedz mądralo co w sytuacji gdy SKO nie przyzna świadczenia tylko skieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia tylko sugerując przyznanie i powołując się na kilka orzeczeń sądów itp. w swoim uzasadnieniu? Dalej z uporem maniaka ślepo będziesz dawał odmowy sugerując się wyłącznie opinią Ministerstwa która jest kompletnie niewiążąca prawnie, administracyjnie i na wszystkie inne możliwe sposoby. Ma dokładnie taką samą wartość merytoryczną jak opinia Polskiego Związku Filatelistów.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C

Napisano: 24 lip 2014, 8:30

[quote="Gość -A"]
Od przyznania ZDO na małżonka jest SKO. Minister Pracy i Polityki Społecznej Warszawa 27.06.2014 r. ,,W związku z powyższym ,jeśli w indywidualnej sprawie, w wyniku rozstrzygnięć Samorządowego Kolegium odwoławczego lub Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ,współmałżonkowi osoby niepełnosprawnej przyznane zostało świadczenie pielęgnacyjne przed 1 stycznia 2013 r. to nie jest wykluczone , że uwzględniając okoliczności indywidualnej sprawie ,ww organy odwoławcze rozstrzygną także o przyznaniu tej osobie zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów"
I to jedno zdanie powtarzane przez Panią minister jak mantra, ma dla Ciebie takie ogromne znaczenie? To tylko opinia! Mazurkiewicz uważa inaczej - ale to też tylko jego opinia. A ustawa stanowi: zasiłek dla opiekuna przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie ... Skoro decyzja wygasła, zasiłek dla opiekuna przysługuje.
Olga100

Napisano: 24 lip 2014, 9:36

Olga100 pisze:
Gość -A pisze: Od przyznania ZDO na małżonka jest SKO. Minister Pracy i Polityki Społecznej Warszawa 27.06.2014 r. ,,W związku z powyższym ,jeśli w indywidualnej sprawie, w wyniku rozstrzygnięć Samorządowego Kolegium odwoławczego lub Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ,współmałżonkowi osoby niepełnosprawnej przyznane zostało świadczenie pielęgnacyjne przed 1 stycznia 2013 r. to nie jest wykluczone , że uwzględniając okoliczności indywidualnej sprawie ,ww organy odwoławcze rozstrzygną także o przyznaniu tej osobie zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów"
I to jedno zdanie powtarzane przez Panią minister jak mantra, ma dla Ciebie takie ogromne znaczenie? To tylko opinia! Mazurkiewicz uważa inaczej - ale to też tylko jego opinia. A ustawa stanowi: zasiłek dla opiekuna przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie ... Skoro decyzja wygasła, zasiłek dla opiekuna przysługuje.
Do MPiPS ws. zasiłku dla osób opiekujących się współmałżonkiem
Data:
2014-05-27 https://www.brpo.gov.pl/pl/content/do-mp ... malzonkiem. Odpowiedz MPiPS w/w sprawie, już znasz.
Gość -A



  
Strona 3 z 10    [ Posty: 92 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x