Mam bardzo proste pytanie, czy ustalone prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego kończy się z chwilą skutecznego dostarczenia decyzji uchylającej to prawo opiekunowi, czy może jednak z chwilą zgonu podopiecznego ?
Skoro prawo do pobierania świadczenia ustala się po stwierdzeniu spełnienia warunków ustawy poprzez wydanie decyzji (np. na czas nieokreślony), to w sytuacji, gdy opiekun nie spełnia jakiegoś warunku z ustawy (np. w sytuacji, gdy zgłasza zgon podopiecznego / ustaje opieka) to organ powinien w uruchomionym z urzędu postępowaniu ten fakt potwierdzić i rezultacie wydać decyzję, która formalnie kończy bycie opiekunem i pobieranie świadczenia.
Innymi słowy nie samo ustanie opieki (niespełnienie warunki ustawy), ale dopiero wydanie decyzji uchylającej świadczenie pozbawia opiekuna prawa do pobieranego świadczenia - czy dobrze rozumiem ?
Jeśli nawet zdarzyłoby się, że organ nie wydał takiej decyzji natychmiast po zgłoszeniu przez opiekuna zgonu podopiecznego, a wydałby decyzje dopiero po dwóch miesiącach, to taki opiekun mimo, że jego opieka ustała, przez ten cały okres do wydania decyzji uchylającej świadczenie jest na prawie do tego świadczenia - a może się jednak mylę ?
Jeśli mylę się to proszę o merytoryczną odpowiedź.