W powyższej kwestii spotkałem się z dwiema wykładniami:
Pierwsza głosi, że po 30 dniach od dnia ogłoszenia (nie licząc dnia ogłoszenia), bo takie są standardy KPA.
Druga głosi, że po 30 dniach od dnia ogłoszenia (licząc dzień ogłoszenia), bo takie są standardy wchodzenia w życie ustaw.
Ustawa wejdzie w życie w sobotę czy w niedzielę?
Zgodnie z pierwszą wykładnią, ustawa wejdzie w życie 4 października (niedziela), natomiast zgodnie z druga wykładnią, wejdzie w życie z dniem 3 października (sobota). Reprezentanci obu stanowisk są zgodni z tym, że faktyczna/realna stosowalność przepisów znowelizowanej ustawy (pomijając te, które maja wejść z terminem późniejszym) nastąpi od dnia 5 października 2015 r. (poniedziałek). Czy maja rację? Co ze zmianami, które dotyczą np. spraw bezdomności, asysty ze strony policji – zaczną one obowiązywać od 3 czy 4 października 2015 r.? Placówki dla osób bezdomnych działają również w dni ustawowo wolne od pracy, pracownikom socjalnym zdarza się podejmować działania w dni ustawowo wolne od pracy.
To właściwie bez znaczenia czy 3 czy 4, /bo i tak w te dni nie wydaje się decyzji,bo ops nie pracuje/ natomiast od tego dnia nie wydajemy decyzji na schronienie /czyli pismem czy ustnie/ , w każdym bądź razie totalny chaos dalej trwa i bedzie trwał.
Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 5 października 2015 roku, z wyjątkiem artykułów (wskazanych w nowelizacji), które wejdą w życie w terminie późniejszym.
Czy o to chodzi, plus nowe kryterium dochodowe od 1 października br.?
W art. 37 ust. 6 otrzymuje brzmienie: „6. Przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego.”
Dz.U. 2015 poz. 1310
Data wejścia w życie: 2015-10-05
Data obowiązywania: 2015-10-05
1)art. 1 pkt 9, 10 i 11 oraz art. 4 wchodzą w życie z dniem 5 września 2016 r.; 2) art. 1 pkt 15, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.