Czy w Waszych OPSach aktualizacje wywiadu alimentacyjnego u rodziny osoby korzystajacej z pomocy Osrodka rowniez wykonuje sie co 6 miesiecy (tak jak ma to miejsce w sytuacji aktualizacji wywiadu u osob korzystajacych z zasilku stalego), czy moze stosuje sie jakas inna regule? Przyznam, ze ostatnio dosyc intensywnie szukalam jakiegos uzasadnienia w przepisach i znalazlam w komentarzu do Ustawy, ze nie ma koniecznosci przeprowadzania aktualizacji wywiadu alimentacyjnego co 6 miesiecy, jednak Kierownik w moim OPSie szybko sprowadzil mnie na ziemie informujac, ze w naszym Ośrodku takie panuja zasady i koniec.
Przede wszystkim NIE MA OBOWIĄZKU przeprowadzania alimentacji - art. 103 uops - MOŻNA, a nie trzeba, więc robienie aktualizacji co pół roku podpada pod nękanie i wychodzenie przed szereg - my nie robimy w ogóle.
My robimy wywiady alimentacyjne co dwa lata w stałych, okresowych i celowych, nie robimy tylko do dożywiania dzieci w szkołach i przedszkolach. Poza tym jeśli zdarza się, że korzystają z pomocy np. i rodzice i dzieci prowadząc już swoje oddzielne gospodarstwa domowe, a rodziny zamieszkują w naszej gminie, to wtedy nie robimy alimentacji tylko piszemy notatkę w teczce jednych i drugich, że jedni drugim nie są w stanie pomagać bo sami korzystają z pomocy.
My robimy obowiązkowo do każdej formy pomocy co 2 lata, a jeżeli jest podejrzenie zmiany to w razie potrzeby. Wprawdzie nasza dyrekcja chciała co roku ale na szczęście odstąpiono od tego pomysłu. Póki system jest mało skuteczny wobec egzekwowania obowiązków po stronie rodziny to częste wywiady alimentacyjne wydają mi się mało sensowne