art.207 - Przemoc w rodzinie, Asystent Rodziny

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 26 lis 2013, 9:55

jak to wygląda w praktyce?
czy przestępstwo z art.207 jest ścigane z urzędu czy tylko w oparciu o groźby karalne?
Policja zakłada NK cz.A i co dalej jakie sa działania Policji?
gdzie moge znaleźć info na ten temat? czy prowadzone sa czynności przygotowawcze przez Policję itd.
~nowa


Napisano: 26 lis 2013, 21:07

~nowa

1)207 kk- jest -przykładem- przestępstwa ściganego z urzędu - w świetle prawa - czyli policja lub prokurator - nie musi czekać na Twoją inicjatywę- ale musi je ścigać jeśli dowie się o popełnieniu przestępstwa - i tak się dzieje w większości przypadków..- ale niestety - nie jeżeli chodzi o znęcanie - j/w ...moim zdaniem
2)W praktyce oznacza to ,że i tak poszkodowany musi złożyć zawiadomienie o przestępstwie . NK założenie /wypełnienie - nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa.
3)Uważam , że realnie- szanse na poważne zainteresowanie sprawą , są większe - jeśli złożymy zawiadomienie z 207 kk oraz 191 kk lub jak piszesz 190 kk ( na wniosek)- możemy chcieć aby sprawca był ścigany z wszystkie z nich .
4)A później po złożonym zawiadomieniu : policja lub prokurator- zależy : odmawia wszczęcia postępowania ..prowadzi postępowanie przygotowawcze..( zbierają dowody...) , umarza postępowanie lub montuje akt oskarżenia ..

~nowa - policja po założeniu NK- przekazuje\" A\"- do ZI- i czeka na zwołanie GR..

P.S . To moje zdanie ..Jerry zna ten temat na pewno
~emilka

Napisano: 26 lis 2013, 21:59

emilko, a cóż ja mogę jeszcze dodać? Wyjaśniłaś novej czym jest przestępstwo ścigane z urzędu, czyli przez organa ścigania niezależnie od tego, czy ofiara tegoż przestępstwa sobie tego życzy. W przypadku art. 207 kk ściganego także z urzędu nie da się jednak do końca przeprowadzić sprawy albo zebrać dowodów na przestępne działanie sprawcy, jeśli ofiara nie zechce współpracować. Dzieje się tak dlatego, że jest to przestępstwo zazwyczaj na szkodę osoby najbliższej, którego dopuszcza się też zazwyczaj osoba najbliższa. Stąd dobrze się stanie, jeśli ofiara złoży do protokółu takie zawiadomienie, a potem będzie pomagać, a nie utrudniać policji działanie, by w końcu sprawca poniósł zasłużoną karę.
Nie ma potrzeby zawiadamiania jakby osobno o przestępstwach z innych artykułów np. 190 kk, bo one jakby wynikają same z kontekstu działania sprawcy. W akcie oskarżenia na pewno je wyszczególni prokurator co nie znaczy jednak, że sprawca zostanie osądzony z każdego z tych artykułów osobno. Osądzony zostanie \"ciurkiem\" ze wszystkich, przy czym kara będzie zależała od tego, który z tych artykułów będzie przewidywał najwyższe zagrożenie.
emilka i ja już od niepamiętnych czasów tłumaczymy, iż policja po interwencji ma obowiązek przesłać kartę \"A\" do ZI, który powoła GR i wyznaczy jej członkom, w tym policjantowi-dzielnicowemu, zadania do wykonania w ramach procedury. Do tego czasu GR policjant spokojnie może siedzieć \"na tyłku\" i czekać, aż GR poweźmie działania, czyli się zbierze.
nova, przed październikiem 2011 roku policja w ciągu 7 dni musiała odwiedzić dom, w którym doszło do przemocy domowej i wszczynała procedurę, bo była jej wykonawcą zgodnie z Zarządzeniem nr 162/08 KGP z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie metod i form wykonywania przez Policję zadań w związku z przemocą w rodzinie w ramach procedury „Niebieskie Karty”. Obecnie jak wiesz to zarządzenie nie istnieje (po 14 października 2011 roku).

Zajrzyj do tego archiwalnego aktu prawnego:
ftp://ftp.szczecin.kwp.gov.pl/Prewencja ... p_2008.pdf
~Jerry

Napisano: 28 lis 2013, 9:15

bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi;
~nowa



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x