Czy w przypadku osób, które mają przyznaną pomoc na kontynuowanie nauki na podstawie art. 240 ust. 3 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, sporządzacie wywiady środowiskowe?
Witam
Ja sporządzam wywiady i usamodzielnię te osoby też na "starych zasadach". Tylko pomoc na kn przyznaję pod warunkiem spełnienia warunków z ustawy o wpieraniu, a całą resztę po staremu.
Takie dziwactwo.
O ile pamięć mnie nie myli ten temat był poruszany przez panią, która uczestniczyła przy pracach nad ustawą o pieczy i później odpowiadała na pyt. dot. interpretacji.
Pozdrawiam
No właśnie ... dziwactwo.
A jeśli raz przyznacie "staremu wychowankowi" pomoc na kontynuowanie nauki na podstawie art. 240 ust. 3 (zakładając, że decyzje są wydawane na rok szkolny/akademicki), to na następne okresy też tak samo, cz za każdym razem inaczej w zależności od tego, jaki będzie dochód? Albo np. jeśli na podstawie półrocznej aktualizacji wywiadu okaże się, że dochód już nie przekracza kryterium dochodowego, to zmieniacie decyzję z powrotem na zasady wynikające z ustawy o pomocy społecznej?
Iwa 27 - a w takim przypadku przeprowadzacie aktualizacje wywiadu środowiskowego (chodzi mi o tych wychowanków, którzy mają pomoc przyznaną na podstawie art. 240 ust. 3)?
Tak, robimy wywiad. Bo tu jest przecież tylko taki wytrych - że jeśli spełnia wymogi ustawy o pieczy - to dostaje, ale dalej świadczenie jest wypłacane na "starych" zasadach - czyli kwota - była przecież stosowna interpretacja mojego ukochanego ministerstwa
I to jest właśnie kolejny bezsens - wywiady środowiskowe służyły głównie do ustalenia sytuacji dochodowej, a skoro dochód nie ma znaczenia w przypadku art. 240 ust. 3, to po co one. My się zasugerowaliśmy wyjaśnieniem MPiPS dotyczącym co prawda świadczeń dla rodzin zastępczych, które wybrały zasady dotychczasowe:
"Ponadto wskazać należy, że art. 226 ust. 5 nie przewiduje – w celu ustalenia sytuacji rodziny – stosowania wywiadów środowiskowych. Stan faktyczny zatem należy ustalić w oparciu o odpowiednie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Organ wydający decyzję w sprawie świadczeń zobowiązany jest (zgodnie z art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego) podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy. W tym celu organ administracji zobowiązany jest w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy (art.77 k.p.a.). Zgodnie z art.75 k.p.a. dowodem jest wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, w szczególności dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych, oględziny czy oświadczenia.".
A jak u Was przyznajecie świadczenia na KN, usamodzielnienie i rzeczową dla wychowanków usamodzielnionych przed 2012 r. po ogłoszeniu w styczniu 2016 r. stanowiska MPiPS, że to kierownik PCPR podejmuje decyzję, czy przyznać pomoc na starych zasadach (podstawa 1647 zł) czy nowych (1722 zł)?