Kto by pomyślał, ze twoja gołosłowność jest więcej warta niż przytoczony przeze mnie fragment komentarza. Ten komentarz to podstawa systemu stosowania prawa i w takim przypadku nie potrzebna jest do niego analiza.
WSA w Gliwicach odrzucił skargę pomimo, że trybunał orzekł o niekonstytucyjności przepisu zakazującego róznicować opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w prawie do świadczenia pielęgnacyjnego, dając pierwszeństwo normie intertemporalnej dotyczącej zmiany stanu prawnego w wyniku działań ustawodawcy, nie wiedząc przy tym czy ustawodawca w ogóle dokona zmiany stanu prawnego, a jeśli nawet to w jaki sposób, a tym samym nie mając pewności czy ten ktoś kiedykolwiek będzie miał szanse na otrzymanie świadczenia pielegnacyjnego, pomimo korzystnego dla niego wyroku TK.
I to jest dla ciebie prokonstytucyjna wykładnia przepisu art. 17 znajdującej oparcie w uzasadnieniu wyroku TK?
Nie na tym polega rzetelne i prawidłowe rozpatrzenie sprawy przez sąd w zgodzie z Konstytucją przy najpełniejszym urzeczywistnieniu norm, zasad i wartości w niej zawartych. A takie zadanie spoczywa na sadzie w oparciu o art. 8 Konstytucji.
I tu nie nie ma nic do zgrywania się na mądrzejszego od sędziów trybunału, bo oni tę kwestię pomijają w wyroku, pozostawiając ją ogólnie przyjętemu i ukształtowanemu orzecznictwu sądów.
Ale przecież ty możesz przedstawić fragment komentarza, który mówi, że w takich sytuacjach zmiana stanu prawnego przez ustawodawcę ma pierwszeństwo przed uwzględnieniem przez sąd orzeczenia opartego na normie nie kolidującej z Konstytucją. I oczywiście analizę do niego.