ludzie czy w ogóle ktoś tu czyta ustawę? tak jak nowa co to za pytania ...ustawa nie rozróżnia ze na dzieci urodzone zagranica nie trzeba donieśc zaświadczeń wzywacie do uzupełnienia dokumentów i problem z głowy a to ćzy osoba ma mozliwośc je dostarczyc to jej problem a wy wzywacie pomocy
tak m - o.k.
ale jak przyniesie wszystkie dokumenty - tylko ,że dziecko urodzone za granicą i rodzice właściwie przebywają za granicą i tam posiadają legalne zatrudnienie.
To co przyznajecie tą zapomogę?
Witam,
jak na razie w JEDNYM przypadku \"moje\" SKO pod koniec 2008 roku utrzymało decyzję odmowną i w uzasadnieniu wskazało, iż przepis art. 1 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych wymaga by osoby ubiegające się o świadczenia zamieszkiwały na terenie Polski przez okres zasiłkowy, jednakże z uwagi na charakter i formę świadczenia (jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka) wymóg zamieszkiwania przez okres zasiłkowy należy interpretować odpowiednio, tj. w tym przypadku należy odnieść się do okresu, w którym można złożyć wniosek o wypłatę zapomogi – 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.
Podsumowując wyprowadzili teorię, że choć przez jakiś czas tych 12 miesięcy (niekoniecznie cały rok) strona musi zamieszkiwać w Polsce - w tamtym indywidualnym przypadku wniosek był również składany przez pełnomocnika, a wyjazd nastąpił jeszcze przed zajściem strony w ciąże - pełnomocnictwo zostało udzielone także przed wyjazdem i od wyjazdu strony nie było ani razu w Polsce (zgodnie z oświadczeniami pełnomocnika) został natomiast określony termin powrotu do kraju, ale już po upływie terminu 12 m-cy od urodzenia dziecka.
Pełnomocnik strony bardzo dobrze merytorycznie przygotował się do odwołania, a następnie do skargi do WSA (zawodowy prawnik) - SKO utrzymało moją decyzję, sąd oddalił skargę.
Drugi podobny stan sprawy został przez SKO też utrzymany w mocy - sprawa jest w WSA.
A trzecia jeszcze nie wróciła z SKO.
Oprócz dziecko urodziło się za granicą, kobitka przychodzi składać o becikowe, polski akt urodzenia, i co dalej? - Świadczenia rodzinne przeczytaj również: