Kserokopia NK - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 24 maja 2021, 16:05

Cześć, mam pytanie bo już w pracy zgłupiałyśmy.

Ofiara przemocy (NK zamknięta 4 lata temu) zwróciła się do nas na piśmie o skserowanie całej dokumentacji dotyczącej jej NK celem przedstawieniami w sądzie. Czy i ewentualnie na jakiej podstawie prawnej możemy taki dokument skserować i odesłać? Nasze zdania są tutaj podzielone.
Czy w procedurze niebieskiej karty stosuje się przepisy KPA ?
bez podpisu, bez sensu ;p
Patrycjas
Praktykant
Posty: 22
Od: 20 sty 2021, 15:41
Zajmuję się: Pracownik socjalny


Napisano: 25 maja 2021, 7:30

W procedurze NK nie stosuje się KPA, więc nie ma podstaw do wykonania ksera i przekazania NK. Jeśli Sąd uzna, że ten dokument jest mu potrzebny, to sam o to zawnioskuje.
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
Administrator
Posty: 1943
Od: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury

Napisano: 25 maja 2021, 8:48

Kopia tylko na wniosek Sądu, Prokuratury lub Policji. W NK nie stosujemy KPA.
Fibro
Praktykant
Posty: 11
Od: 06 lut 2019, 0:14
Zajmuję się: Przemoc dps

Napisano: 25 maja 2021, 9:23

Zgadzam się z przedmówcami - ZI nie jest żadnym organem administracji, a sprawy NK nie podlegają procedurze KPA ani nie są informacją publiczną. Cytat z orzecznictwa:
„Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego (...) czy też zespół interdyscyplinarny (grupy robocze) nie jest organem władzy publicznej. Tym samym nie jest on podmiotem, na którym (...) spoczywałby obowiązek udostępnienia informacji publicznej. Z przywołanych wyżej obszernych unormowań ustawowych jasno więc wynika, że dokumentacja zgromadzona w ramach procedury "Niebieskie Karty" nie stanowi informacji publicznej. Ma bowiem ma charakter stricte prywatny, dotyczy niewątpliwie bardzo wrażliwej sfery życia osobistego i rodzinnego, jaką jest przemoc w rodzinie. Co więcej z przepisów rozważanego aktu prawnego wynika, że mamy tu do czynienia z "procedurą", a nie z postępowaniem (karnym czy administracyjnym). Do omawianej procedury nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.” (Tak: Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25.11.2020 r., sygn.: II SAB/Łd 82/20).
Zasady udostępniania akt z Kpa nie maja tu więc zastosowania. Z jednej strony art. 9c ust. 4. ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (DZ.U.2020.2018 z późn. zm) stanowi, że: „Poza przypadkami wskazanymi w ustawie do dokumentacji wytworzonej przy realizacji zadań, o których mowa w art. 9b, dostęp mają wyłącznie członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych oraz osoby wskazane w ust. 1 pkt 1 i 3” (czyli ofiara i sprawca – z wyłączeniami określonymi w ust. 5). Ofiara przemocy ma więc dostęp do akt, ale na podobnych zasadach jak członkowie ZI oraz GR – w siedzibie Zespołu i nie ma tu wskazań o możliwości robienia odpisów i notatek – jak to ma miejsce np. w procedurze Kpa. Brakuje jednak ścisłych uregulowań prawnych w tej kwestii. Nawet UODO ma z tym pewien problem https://uodo.gov.pl/pl/138/1124 oraz „Niebieska linia”, na stronie której są dwie przeciwstawne odpowiedzi na podobne pytania w: Dokumentacja procedury Niebieskich Kart – pyt. 5 i 6. https://www.niebieskalinia.pl/warszawa/ ... ecjalistow
Bezpieczniej jest więc poinformować zainteresowaną, że owszem – może te akta przejrzeć, ale odpis dostać może Sąd, gdy się o to zwróci.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x