Gminy będą mogły przeznaczać pieniądze z tzw. funduszu korkowego na zajęcia profilaktyczne w szkołach - zakłada poselski projekt ustawy.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada na gminy obowiązek prowadzenia działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, wymieniając szczegółowy katalog możliwych sposobów.
Proponowana przez posłów nowelizacja polega na dodaniu do tej listy, możliwości prowadzenia przez samorządy gminne w szkołach publicznych „profilaktycznej opieki zdrowotnej uzależnienia lub współuzależnienia oraz związanych z tym szkód zdrowotnych\".
Chodzi o ustanowienie wyraźnej podstawy prawnej dla podejmowania przez gminy takiej działalności.
„Umożliwienie realizacji tego zadania przez samorządy ułatwi wczesną diagnozę problemów zdrowotnych spowodowanych uzależnieniem lub współuzależnieniem wśród dzieci i młodzieży\" - argumentują projektodawcy.
W proponowanym przepisie wskazano na działania podejmowane na rzecz dzieci i młodzieży, które mogą być realizowane jako element opieki zdrowotnej prowadzonej m. in. przez pielęgniarki szkolne.
Prowadzenie przez gminy profilaktycznej opieki zdrowotnej uzależnień w szkołach, podobnie jak inne działania wyszczególnione w ustawie, będzie mogło być finansowane z dochodów uzyskiwanych przez gminy z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych czyli tzw. funduszu korkowego.
Źródło: serwis samorządowy PAP