Małżeństwo - 1 wspólne dziecko - Karta Dużej Rodziny

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 15 kwie 2015, 9:23

Witam, czy ktoś poradzi co zrobić w takiej sytuacji:

Wnioskodawcą jest kobieta, która z pierwszego małżeństwa ma 1 dziecko (dziecko z nią mieszka). Obecnie ma drugiego męża z którym mają wspólne dziecko. Ten mąż też miał wcześniej żonę i z tego swojego pierwszego małżeństwa ma syna (syn mieszka z jego byłą żoną, natomiast ojciec co do niego nie jest pozbawionych praw rodzicielskich, przywozi go na weekendy i święta itp.). Skoro są małżeństwem to karta przysługuje dla wszystkich tych osób.

Poniżej objaśnienie graficzne:

Obrazek

Kolejna bardzo ważna informacja to ta, że matka tego dziecka które mieszka w innym województwie nie ma uprawnień do tego aby starać się o karte dużej rodziny. (zbyt mała liczba dzieci).

Wnioskodawczyni, która przyszła wypełniła wniosek w taki sposób,że wpisała w nim wszystkie osoby, wraz z dzieckiem męża, które tak jak było wspomniane ojciec zabiera na weekendy itd. W miejscu zamieszkania przy tym dziecku podała tam gdzie faktycznie na co dzień mieszka. Więc moje pytanie czy powinnam wprowadzić do systemu wszystkie osoby, następnie karty zamówić dla tych wszystkich osób, nawet dla tego dziecka które tu na stałe nie jest? Matka tego chłopca niestety nie może starać się o taka kartę, bo nie spełnia uprawnień. Czy może powinnam wprowadzić wszystkich, zamówić dla 4 osób, a ojciec dziecka powinien udać się do tamtego województwa i wyrobić dziecku kartę? Kłopotliwe jest to, że odległość miejsca zamieszkania ojca od syna jest duża i załatwianie tej karty przez ojca dla tego dziecka w województwie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, wiąże się z czasem i nie wiadomo czy możliwe. Ojciec gdy jedzie po dziecko to jest w tym mieście tylko przez chwilę i wraca z powrotem z nim do domu. Czy ktoś coś doradzi?

Kolejne pytanie to takie czy we wniosku obydwoje rodziców powinni zaznaczyć pole "małżonek" bo żadne z nich nie ma 3 "własnych" dzieci. Czy któreś z nich rodzic? Np. wnioskodawca "rodzic" a mąż jako "małżonek". Bardzo proszę o interpretacje.
Natasza25


Napisano: 15 kwie 2015, 10:26

we wniosku zaznaczasz przy obojgu "małżonek".
Dziecku z innego województwa karty nie zamawiasz ale do systemu wklepujesz.
Ojciec dziecka musi w urzędzie gminy wg miejsca zamieszkania dziecka złożyć wniosek wypisując całą rodzinę (bez pierwszej żony) i zamówić kartę tylko dla tego dziecka.
Inaczej się nie da.
Może korespondencyjnie też przyjmują tylko że trzeba wszystkie kopie aktów urodzenia, małżeństwa, dowodów osobistych, oświadczenia dołączyć. Nie wiem, bo mi jeszcze nikt listem wniosku nie przysłał... Ja bym zadzwoniła do tej gminy uzgodnić coś żeby człowiekowi pomóc. No ale to tylko kwestia dobrej woli.
mkaz
Starszy referent
Posty: 680
Od: 12 cze 2014, 9:41
Zajmuję się:

Napisano: 16 kwie 2015, 8:13

Dziękuję bardzo za odpowiedź:) tak też myślałam, że powinno tak być ale wolałam się upewnić;)
Natasza25

Napisano: 16 kwie 2015, 9:20

ja bym się zastanawiała czy im się należy karta bo przecież każdy rodzic ma napisać oświadczenie że nie jest pozbawiony praw rodzicielskich w stosunku do trojga dzieci , a żadne z nich nie ma trójki dzieci
anetag
VIP
Posty: 2344
Od: 23 kwie 2014, 8:12
Zajmuję się:
Lokalizacja: Lubelskie

Napisano: 16 kwie 2015, 9:50

to jest szczególny przypadek opisany na rodzina.gov.pl my w takich przypadkach nei dajemy oświadczenia nikomu, podobnie ma sie sytuacja w przypadku rodzina zastępczych
naitsyrk85
Starszy referent
Posty: 938
Od: 27 cze 2013, 10:30
Zajmuję się:
Lokalizacja: Świat, Polska

Napisano: 16 kwie 2015, 9:53

dobra dobra a w ustawie to gdzie jest ten szczególny przypadek, bo ja go nie widziałam
anetag
VIP
Posty: 2344
Od: 23 kwie 2014, 8:12
Zajmuję się:
Lokalizacja: Lubelskie

Napisano: 16 kwie 2015, 9:55

Ale ustawa nei mówi ż muszą być biologicznymi rodzicami...ustawa mówi..ART 4.1.mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci

skoro są małżeństwem to mają 3 dzieci na utrzymaniu, 1 wspólne oraz po jednym z poprzednich związków Jadnak żaden z nich nie jest rodzicem trójki dzieci




Dodatkowo info z mpips
https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-ro ... samorzadu/
Jak w systemie RI KDR zarejestrować przypadek, gdy małżonkowie mają jedno wspólne dziecko i każdy z małżonków ma po jednym dziecku z innych związków?

Biorąc pod uwagę, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje rodzicowi (rodzicom) lub małżonkowi rodzica mającemu/ym na utrzymaniu co najmniej troje dzieci do 18 r.ż. lub do 25 r.ż., jeśli się uczy w szkole lub szkole wyższej bądź bez względu na wiek w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, w systemie RI KDR umożliwiono zaznaczenie opcji „małżonek” dla obojga osób pozostających w związku małżeńskim, gdy żaden z nich nie jest rodzicem dzieci spełniających ustawowe warunki. Bez znaczenia bowiem jest, czy troje dzieci pochodzi ze związku małżeńskiego, czy też z innych związków małżonków. Zatem uprawnienia przysługiwać będą małżonkom i dzieciom również w przypadku, gdy małżonkowie mają jedno wspólne dziecko i każdy z małżonków ma po jednym dziecku z innych związków. Wówczas we wniosku, jak i w systemie RI KDR zarówno w przypadku wnioskodawca/opiekun 1, jak i opiekun 2 zaznacza się opcję „małżonek”.
naitsyrk85
Starszy referent
Posty: 938
Od: 27 cze 2013, 10:30
Zajmuję się:
Lokalizacja: Świat, Polska



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x