ministerstwo odpisuje RPO - Świadczenia rodzinne

  
Strona 5 z 7    [ Posty: 64 ]

Napisano: 02 lip 2014, 15:24

Aga2 gwoli ścisłości.
Jak przyjdzie kontrola i zarzuci tak wydaną decyzję to każe ją unieważnić.
Czy SKO ją unieważni? Wątpię.
Zakładając, że tak się stanie to po unieważnieniu wydaje się prawidłową decyzję (czyli odmowną) i decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu. Czyli kasę zwraca nie pracownik, nie kierownik, tylko ten co to pobrał.
Strona może wystąpić z roszeniami z powództwa cywilnego na podstawie przepisów o odpowiedzialności pracowników samorządowych (czy jak to się tam nazywa). Zgadnij liczbę skazanych pracowników z tego tytułu.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20670
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:


Napisano: 02 lip 2014, 15:29

Zero. Ale kiedyś może być ten pierwszy raz.
wwo

Napisano: 02 lip 2014, 16:07

Przeciez co chwila piszecie ze interpretacje ministerstwa są be, że nic nie warte, że nie ma prawa ich wydawac, więc ministerstwo ich nie wydaje, tylko poinformowało rzecznika o tym jaki jest stan prawny w tym zakresie przytaczając jednoznaczny zapis ustawy. I też źle jak widać, A czy ten zapis się komus podoba czy nie, nie ma tu nic do rzeczy.
Nie dogodzi wam jak widać. Powtórze za stanowiskiem ministerstwa - bierzecie wynagrodzenia za realizacje ustawy to ją realizujcie, wydawajcie decyzje, strony mają prawo do odwołań, organy odwoławcze do swoich rozstrzygnięć. Nie szukajcie du.pokryjek na każdą waszą decyzje w postaci pism innych organów. Tacy sa tu wyszczekani co niektórzy to niech daja zdo na małzonka i nie bełkocza głupot, że w Polsce ważniejsze sa wyroki sądów niż zapisy ustawy. Smiało "eksperci" i "prawnicy"
gościu

Napisano: 02 lip 2014, 18:54

01-08-2013 Z upływem dnia 30 czerwca 2013 r., po zakończeniu półrocznego okresu przejściowego, wygasły z mocy prawa decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne wydane na podstawie „starych”, tj. obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych.

,, Istotne jest, że o specjalny zasiłek opiekuńczy ma prawo ubiegać się również współmałżonek osoby niepełnosprawnej, a jego prawo wynika z istniejącego, na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązku alimentacyjnego między małżonkami. Przepisy dotyczące zasad przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego nie zawierają bowiem ograniczenia w możliwości pobierania tego świadczenia przez współmałżonka

Ponadto, w odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie jest uzależnione od kolejności alimentacji określonej w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Oznacza to, że spośród osób na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby niepełnosprawnej, (są to w szczególności krewni w linii prostej, rodzeństwo ale także współmałżonek), świadczenie przysługuje opiekunowi, który pierwszy złoży wniosek.'' https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wsz ... odzin.html
Gość -A

Napisano: 02 lip 2014, 19:25

ważność ministerialnych komunikatów...
1. na podstawie kodeksu rodzinnego to nie ma obowiązku alimentacyjnego między małżonkami (jest quasi alimentacyjny);
2. całkiem niedawno ministerstwo twierdziło, że nie ma obowiązku między małżonkami
qqq

Napisano: 02 lip 2014, 20:09

W ustawie z 2003r nie ma obowiązku miedzy małżonkami ,,Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych ,świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje z tytułu opieki nad współmałżonkiem – co wynika z art.17 ust.5 pkt 2 lit a )i art. 17 ust.1 pkt.4 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa z4 kwietnia 2014r o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów https://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1766_u.htm
Od 1 stycznia 2013 r. są dwa rodzaje świadczeń opiekuńczych: świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy. Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą się ubiegać o jedno z tych świadczeń, w zależności od tego, jakie spełniają warunki. Nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy, przysługuje także współmałżonkowi.
Gość -A

Napisano: 02 lip 2014, 20:16

Gościu... nie masz racji... tak jak pisałem w ostatnich postach, rzewna dyskusja była za i przeciw.... u mnie kontrola z pomocy społecznej zażądała zwrotu 10 tysi.... gmina zwróciła, nie przekręcam faktów, nie chce się sprzeczać.... U MNIE ZAŻĄDALI ZWROTU!!!! Gmina zwróciła... to jest fakt, z którym nie dyskutuję...
Rajski

Napisano: 02 lip 2014, 21:30

do gościa z 17:54
Wykluczeni opiekunowie współmałżonkowie dobrze o tym wiedzą,że został wprowadzony specjalny zasiłek dla opiekuna.
Gdyby to było takie proste,że współmałżonkowie,którzy mieli przyznane świadczenie pielęgnacyjne BEZTERMINOWO mogliby skorzystać z tej formy wsparcia to niepotrzebna byłaby ingerencja TK !!
Zapisy ustawy BUBEL zostały zakwestionowane przez TK, a współmałżonkowie WYKIWANI oczywiście nie przez TK !!
Odbywały się konsultacje W MPiPS z Wykluczonymi Opiekunami Osób Dorosłych i przedstawiciele tego środowiska mieli potwierdzone,że współmałżonkowie otrzymają zdo.
zdo miało być tożsame ze świadczeniem pielęgnacyjnym-to był tylko błąd redakcyjny w zapisie(WO dobrze wiedzą kto to mówił )!
obserwator

Napisano: 02 lip 2014, 22:23

No tak, skoro Trybunał Konstytucyjny na mocy wyroku z 5 grudnia 2013r. orzekł o niekostytucyjności przepisów wygaszających z mocy ustawy wcześniej przyznanych świadczeń pielęgnacyjnych, to powinien być przywrócony stan przed wygaszeniem świadczenia. Poprzez wyrok trybunału stało się jasne, że nie można odbierać ludziom świadczeń przyznanych prawomocnymi decyzjami a natępnie poddawać tych wszystkich ludzi ponownej weryfikacji na podstawie zmienionych przepisów. Jako odpowiedź na wyrok trybunału powstała ustawa o zdo - taka uboższa siostra świadczenia i znów pojawił się problem weryfikacji: a bo to małżeństwo , a bo to rolnik, a bo to wnuk . Ja też dostałam decyzję odmowną, pomimo iż spełniam wszystkie kryteria by pomoc otrzymać. To pytam się, czy to jest zwrot praw nabytych, czy to jest celowe działanie polegające na ganianiu ludzi od ośrodka do SKO a następnie do WSA żeby nas zmęczyć? Czy tak ma wyglądać zwrot praw nabytych - dalsza szarpanina.
wwo

Napisano: 02 lip 2014, 23:08

zdanie naszego prawnika:
Zasadniczym celem ustawy z 4 kwietnia 2014 r. jest przywrócenie świadczenia osobom, które miały do niego prawo przed nowelizacją, w związku z tym należy przyjąć, iż przyznanie prawa do świadczenia w poprzednim stanie prawnym wyczerpuje drugą z przesłanek warunkujących nabycie zasiłku dla opiekuna, a mianowicie spełnienie wymagań do otrzymywania wsparcia określonego w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu, jaki miały 31 grudnia 2012 r.
Kati@



  
Strona 5 z 7    [ Posty: 64 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x