Temat jest dla mnie świeży, bo zastępuje koleżankę i cóż... pomóżcie, bo nie wiem co odpowiedzieć. Pani wynajęła mieszkanie, no i pyta kiedy może składać wniosek o dodatek mieszkaniowy... Musi mieć jakieś wydatki, rachunek za prąd, więc po miesiącu od wynajęcia spokojnie już będzie miała te wszystkie informację?
Przede wszystkim potrzebujesz podstawy prawnej, czyli umowę najmu, dobrze by było jeszcze dostarczyć zaświadczenie o meldunku właściciela. Ważna jest tutaj powierzchnia lokalu użytkowego. W zależności od ilości osób są inne "progi" metrażowe.
dla 1 os - 35m2
dla 2 - 40 m2
dla 3 - 45 m2
dla 4 - 55 m2
dla 5 - 65 m2
dla 6 - +5 m2, czyli 70 m2
dla 7 - +5 m2, czyli 75 m2
itd. Oczywiście dozwolone jest zwiększenie progu do 30% w każdym przypadku.
Dochody: musi oświadczyć Ci dochody z 3 miesięcy wstecz od daty składania wniosku, gdyby składała we wrześniu to dochody za czerwiec, lipiec, sierpień.
Wydatki z bieżącego miesiąca ewentualnie wcześniejszego, jeżeli takich nie ma jeszcze. Wydatkami są: śmieci, woda, Centralne Ogrzewanie, Ciepła Woda. Jeżeli Pani ma najem to wtedy podana kwota nie będzie zawsze zgodna, bo musisz wtedy przyrównać do stawki w Twojej gminie. Jeżeli ma np fundusz remontowy i opłaty eksploatacyjne to też przyrównujesz do stawki gminnej.
Nowa rzecz: w związku z COVID-19 może Pani X wnioskować o przyznanie dodatku wstecz, tj od kwietnia 2020 r.
W jej sytuacji tak, może składać dzisiaj, ale mniejsze wydatki to mniejszy dodatek mieszkaniowy, pamiętaj, że z art. 7 ust. 10 wydatki jakie powstały po uprawomocnieniu się decyzji nie będą miały znaczenia. Tak samo z dochodami.