W przypadku gdy teraz wyszło na jaw, że Pani w okresie zasiłkowym 2015/2016 miała nienależnie pobrany zasiłek rodzinny i RR (córka zrezygnowała z nauki po ukończeniu 18. roku życia), a obecnie Pani mieszka na terenie innej gminy, to czy my nie będąc już dla niej organem właściwym możemy wydać decyzję o NP? Jeśli tak a Pani nie będzie spłacać (a na pewno nie będzie) to czy możemy wystąpić do tamtej gminy o potrącenie z bieżących?
organem właściwym zarówno do wydania decyzji NP jak i potrąceń jest aktualny organ gdzie Pani pobiera świadczenia
wysyłasz pełną dokumentację i oni wydaja decyzję
zdarza się, że organ nie widzi swej właściwości więc wtedy po otrzymaniu tej dokumentacji pozostaje mu zwrócenie się do odpowiedniego organu o określenie właściwości w sprawie wydania decyzji
w przypadku już wydanej przez Was decyzji ostatecznej, co do potrąceń wątpliwości nie powinno być - oczywiście nowa gmina po otrzymaniu protokołu określonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 kwietnia 2004 r. w sprawie trybu przekazywania dokumentacji dotyczącej nienależnie pobranych zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz świadczeń rodzinnych Dz.U. 2004 nr 89 poz. 854
Powołane rozporządzenie wydane jest na podstawie art. 55, czyli przepisów przejściowych i dostosowujących i dotyczy przekazania dokumentacji w sprawie NP świadczeń przez inne organy (wypłacające te świadczenia wcześniej) organom właściwym, czyli wójtom, burmistrzom, prezydentom. W bieżących sprawach nie ma zastosowania.
A jeśli przekazujemy dokumentację w sprawie NP do obecnego organu właściwego, to czy my wszczynamy postępowanie a oni wydają decyzję, czy oni prowadzą całe postępowanie włącznie ze wszczęciem?