Od 1 czerwca zgodnie z nowym KPA (art. 81a) jeszcze bardziej będziemy robić na korzyść strony i trzęść tyłkami żeby czasami nas nie ponaglili Nie będzie czasu na zastanawianie
Analizując art 7 ust 1
"W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego"
Moim zdaniem chodzi o to, że np. Pan składa wniosek na 500 + 23 listopada 2016 r. Jednocześnie dołączając do wniosku świadectwo pracy z data utraty zatrudnienia z dniem 12.10.2016 r. Chodzi o to, że Pan na dzień złożenia wniosku nie ma już dochodu dlatego nie uwzględniamy go. Dlatego w tym art. jest zapis o tym że dochodu utraconego w roku bazowym, lub po tym roku nie uwzględniamy.
Inna jest sytuacja gdy w miesiącu złożenia wniosku ktoś utracił zatrudnienie.
Przykład Pan w dniu 18.01.2017 r. traci zatrudnienie a dnia 20.01.2017 składa wniosek w tym przypadku zastosowanie ma właśnie art. 18 ust. 5 ponieważ. Pan ten pracował jeszcze w styczniu osiągnie za te 20 dni pracy dochód, więc jak można utracić mu dochód już w styczniu. Faktycznie dochodu już nie ma w lutym i jak mówi ustawa ustalamy prawo do świadczenia od pierwszego miesiąca po miesiącu utraty zatrudnienia. Zapis nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku dotyczy osób, który utraciły dochód w styczniu a wniosek składają w marcu np. Jestem po kontroli z UW i nikt się nie doczepił takiego stosowania utraty i uzysku a dodam, że Panie kontrolujące chciały kilka teczek gdzie np. ktoś najpierw dostał odmowę a później przyznane świadczenie w związku z utratą dochodu przez któregoś z członków rodziny.
Też jestem młodym pracownikiem, który dopiero uczy się stanowiska ale dla mnie logiczne jest takie stosowanie utraty i uzysku.
no gdybysmy mowili o utracie dochodu - to tak
ale my mowimy o przypadku z ust. 3 tegoz art. - czyli w przypadku uzyskania dochodu przez czlonka rodziny lub dziecko pozostajace pod opieka opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzajacym okres, na jaki ustalone jest prawo, dochod ustala sie na podstawie dochodu czlonka rodziny... powiekszonego o kwote dochodu uzyskanego, jesli jest uzyskiwany w okresie na jaki jest ustalane lub weryfikowane prawo - ustalaja prawo do swiadczenia na dzien 30 kwietnia na przyklad doliczam dochod uzyskany,ale tylko jesli w dniu 30 wkietnia jest uzyskiwany , jesli nie nejst to go nie doliczam, czyli wychodzi,iz ustalilismy ze 30 kwietnia rodzina spelnia kryterium dochodowe,wiec przysluguje jej swiadczenie a ze jest niepodzielne to za caly kwiecien dostanie tak w skrocie i ostatni raz
Zwyczajnie, i po raz miljon pińcet sto dziewięćcetny - tego dochodu nie utracamy a po prostu nie doliczamy/powiększamy
Kolejne pytanie klucz w tej sprawie...czy wyrażenia jest uzyskiwany i był uzyskiwany są synonimiczne? Gdyby zapis brzmiał "dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten był uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego." to git...kolo uzyskał dochód w tym styczniu i mu go doliczam.
ale zapis brzmi "dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego." Jest - czyli trwa przez ten cały miesiąc, nie skończył się.
Ten temat trzeba chyba przykleić w dziale 500+ i św. rodz. tak aby był na początku i każdy mógł go przeczytać oraz żeby każdego z wątpliwościami można było odesłać do niego...