od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci
~cecy

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~cecy »

Przychylam się do prośby j.w. - wrzućcie przykładową decyzję.
~ewa

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~ewa »



DECYZJA

Na podstawie art.104 i art.155 kodeks postępowania administracyjnego ( 2000. nr 98 poz. 1071 z późn. zm) , art.106 ust.1 i 5, art. 17 ust. 1 pkt. 16, art.59 ust.1, art. 60 ust.1, art. 61, art. 62 ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U.Nr 175 poz. 1362 z 2009r z późn. zm.) oraz § 8 i 10 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U.Nr 217 poz.1837), Zarządzenia Nr Wójta w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do wydawania decyzji administracyjnych, po ponownym przeanalizowaniu akt sprawy …..na podstawie wywiadu środowiskowego z dnia
orzekam :


Zmienić decyzję ostateczną ……….z dnia 16.09.2011r w ten sposób, że:

1. ustalić opłatę za pobyt Pani w Domu Pomocy …..wysokości 70% dochodu osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej tj .od dnia 01.02.2012 roku odpłatność w kwocie zł miesięcznie ( słownie: /100 zł).
2. Do wnoszenia opłat o których mowa w punkcie 1 zobowiązać Panią ….do dnia 10 każdego następnego miesiąca.
3. Ustalona niniejszą decyzją kwota odpłatności będzie ulegała zmianie w przypadku zmiany wysokości dochodu osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej.

UZASADNIENIE

Decyzją Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia roku, skierowano Panią do Domu Pomocy Społecznej na czas nieokreślony. Decyzją nr…. z Regionalnego umieszczono Panią …..w Domu Pomocy Społecznej …………
Zgodnie z art. 60 ust. 1 i art. 61 ust . 1 - 3 ustawy o pomocy społecznej, pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej, są w kolejności: mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka; małżonek, zstępni przed wstępnymi oraz gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - przy czym małżonek, zstępni przed wstępnymi i gmina nie mają obowiązku wnoszenia opłat , jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą: mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu; małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust 2 w/w ustawy – jeżeli dochód na osobę w rodzinie tych osób jest wyższy niż 250% kryterium dochodowego określonego zgodnie z art.8 ust. 1 w/w ustawy ( przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie nie wlicza się mieszkańca domu, chyba że mieszkaniec domu nie posiada dochodu). Kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie; gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej, a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca domu, małżonka, zstępnych przed wstępnymi.
W przypadku nie wywiązania się w/w osób z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej , opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz zebranego materiału dowodowego w aktach sprawy ustalono sytuację socjalno bytową Pani…... Miesięczny dochód ……składa się: z renty w kwocie ….zł i dodatku pielęgnacyjnego w kwocie …zł. Łączny dochód Pani wynosi ….zł miesięcznie. Pani jest osobą wymagającą stałej opieki z powodu choroby i niepełnosprawności. Z uwagi na stan zdrowia i…….. wymaga umieszczenia w domu pomocy społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie. Nie posiada ona rodziny, która mogłaby uczestniczyć w pokryciu kosztów utrzymania jej pobytu w dps.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że w przedmiotowej sprawie nie zachodzą szczególne okoliczności uzasadniające zastosowanie częściowego lub całkowitego zwolnienia z ustalonej odpłatności na podstawie art. 64 ustawy o pomocy społecznej .
W związku z powyższym za pobyt Pani …….a w domu pomocy społecznej ustalono odpłatność w wysokości 70% dochodu osoby umieszczonej w dps w kwocie zł miesięcznie
Opłatę w wysokości ……zł miesięcznie od dnia 01.02.2012 roku za pobyt Pani . w domu pomocy społecznej stanowiącą różnicę między średnim kosztem utrzymania w Domu Pomocy Społecznej …..tj. kwotą …..miesięcznie ( ustaloną Zarządzeniem Nr Marszałka Województwa…… z dnia ….roku, w sprawie ustalenia średniego kosztu utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej ……prowadzonego, (Dz.Urz. Województwa z 2012r) a miesięczną opłatą wnoszoną przez mieszkańca domu ponosi Gmina ….właściwa dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.
Opłata powyższa przekazywana będzie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ….na…..konto, do dnia 10 następnego miesiąca.

Ustalone niniejszą decyzją kwoty odpłatności będą ulegały zmianie w przypadku zmiany wysokości dochodu osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej oraz kwoty zmiany średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej, bez konieczności zmiany niniejszej decyzji.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.


Pouczenie

O każdej zmianie sytuacji osobistej i majątkowej mającej wpływ na prawo do świadczeń i ich zakres Jest Pan/ni zobowiązany/a poinformować tut. ośrodek (art.109 ustawy). Świadczenia nienależnie pobrane tj. uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub nie poinformowanie GOPS o zmianie w sytuacji materialnej lub osobistej, stosownie do postanowień art.98 ustawy o pomocy społecznej podlegają zwrotowi nienależnie pobranych świadczeń niezależnie od dochodu rodziny. Świadczenia nienależnie pobrane, należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej i z tytułu opłat określonych przepisami niniejszej ustawy podlegają, stosownie do postanowień art. 104 ust.1 ustawy o pomocy społecznej , ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia za pośrednictwem Gminnego
Otrzymują:




~hmm

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~hmm »

WIELKIE DZIĘKI EWUNIU.
~o

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~o »

czy może ktoś wrzucić wzór decyzji bez podanej kwoty odpłatności ze strony ops - średni miesięczny koszt utrzymania
~mańka

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~mańka »

do o : nie ma odrębnych decyzji ustalających opłatę ze strony ops i odrębnych dla podopiecznego. wszystko punktuje sie w jednej decyzji - jak wyżej, w której uważam zbyt długie i chaotyczne uzasadnienie uniemośliwia dojścia sedna sprawy.
~Jolka

odzież 4CARE dla pacjentów DPSów

Post autor: ~Jolka »

Nie jestem tego taka pewna
~Ola

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~Ola »

\"Ustalone niniejszą decyzją kwoty odpłatności będą ulegały zmianie w przypadku zmiany wysokości dochodu osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej oraz kwoty zmiany średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej, bez konieczności zmiany niniejszej decyzji.\"???
Jedynie zmiana średniego miesięcznego kosztu utrzymania nie rodzi obowiązku zmiany decyzji, natomiast zmiana dochodu i owszem jeśli zmiana dochodu przekroczyła 10% kryterium dochodowego. A tego doprecyzowania brak w uzasadnieniu.
~Ola

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~Ola »

Poza tym w podstawie prawnej decyzji nie można jednocześnie powołać art. 106 ust. 1 (do przyznania świadczenia) i art. 106 ust. 5 (zmiana lub uchylenie)! W przypadku zmiany dochodu skutkującej zmianą odpłatności w podstawie prawnej decyzji dajemy art. 106 ust. 5. A zmiana decyzji z uwagi za zmianę średniego kosztu utrzymania mieszkańca w DPS jest nieprawidłowa.
Ogłoszenie, o którym mowa w art. 60 ust. 2 i 3 nie jest aktem prawa miejscowego. Nie powołujcie w sentencji decyzji opłat, jakie obciążają gminę. Dyrektor z upoważnienia Wójta/Burmistrza/Prezydenta zobowiązuje sam siebie do wnoszenia opłaty?
~kasia

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~kasia »

OLU : skoro wskazane obwieszczenie nie jest aktem prawa miejscowego, a tym samym nie jest przepisem prawa powszechnie obowiązującego. Dla niniejszej sprawy ustalenie to posiada takie znaczenie, że zmiana miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej nie jest podstawą prawną do zmiany lub uchylenia decyzji określającej wysokość odpłatności za pobyt w takim domu.
To w takim razie pytam skoro nie dziennik urzędowy wojewody jest przepisem prawa powszechnie obowiązującego , to co jest i od kiedy jest ten koszt obowiązujący ?
~lary

Re: od kiedy zmienić decyzje dot. odpłatności

Post autor: ~lary »

Zgodnie z konstytucyjną zasadą hierarchicznej struktury systemu źródeł prawa, akty prawa miejscowego muszą być zgodne ze wszystkimi aktami powszechnie obowiązującymi. Akty prawa miejscowego wydawane są na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie. Zakres ich obowiązywania jest powszechny, ale tylko na terenie działania właściwego organu. Publikowane są w wojewódzkich dziennikach urzędowych prowadzonych przez wojewodę.
ODPOWIEDZ