odebranie dzieci w weekend - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 3    [ Posty: 27 ]

Napisano: 29 sie 2016, 10:46

Witam, proszę o radę. W dzień wolny od pracy (sobota wieczorem) otrzymałam telefoniczne polecenie od kierownika aby pojechać do rodziny w celu odebrania dzieci w związku z tym że rodzice byli pijani. Na miejscu był kurator , który zawiadomił PCPR i Kier. ops, był wezwany patol Policji i karetka pogotowia. Jaka jest w tej sytuacji moja rola?,w naszym ośrodku nie ma dyżurów po godzinach pracy.
tede


Napisano: 29 sie 2016, 10:58

nauczka : nie odbierać w dni wolne
Nie masz ubezpieczenia gdyby coś się stało( wypadek w pracy) żaden ubezpieczyciel ci nie uzna
Rola - żadna
Wredna1

Napisano: 29 sie 2016, 11:05

Sama kierowniczka powinna jechać jak jest taka mądra.
lidka1

Napisano: 29 sie 2016, 11:13

Dziękuję za odpowiedzi.
tede

Napisano: 29 sie 2016, 11:31

Nie zgadzam się z powyższymi opiniami. Polecenie kierownika zostało wydane, przpisy regulujące odebranie dzieci - tu: interwencja, wyraźnie wskazują na skład zespołu ( jest tam pr. socjalny)- czyli rola ważna. Kwestia typu tego, że jest to dzień wolny - jest do przegadania z kierownikiem.
[Anioł]
Stażysta
Posty: 59
Od: 26 sie 2016, 21:20
Zajmuję się:

Napisano: 29 sie 2016, 12:47

O jakim zespole Ty piszesz.
lidka1

Napisano: 29 sie 2016, 12:51

Dogi pracowniku socjalny na przyszłość jak dostaniesz taki telefon to poinformuje kierownika że jesteś w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.
W naszym OPS Pracownik socjalny bierze udział w odebraniu dzieci tylko w sytuacji gdy w godz. jego pracy podczas wykonywania czynności służbowych stwierdzi że należy odebrać rodzicom dzieci.
Owszem próbowano nas zaangażować w to zjawisko w dni wolne od pracy i po godzinach pracy, ale stanowcza odmowa naszego kierownika spowodowała, że Policja odpuściła.
pawel.w

Napisano: 29 sie 2016, 13:04

Proszę państwa ale nie ma co dyskutować z parzepisami prawa, tak mi się zdaje. Ustawa jak choćby o Przeciwdziałaniu Przemocy ( od art.12, 12a..) w sposób wyraźny wskazuje kto bierze udział w interwencji. ( Prac. socjalny, Funkcjonariusz Policji, Przedstawieciel Ochrony Zdrowia). Mało tego - pracownik socjalny - jest monitorującym sytuację, co oznacza, że ostatecznie to on ( w zespole), podejmuje decyzję o odebraniu dziecka.
Nie macie Państwo opracowanej procedury postępowania?
Pomijajac Ustawę j/w - pracownik socjlany podejmuje tego typu interwencję także w oparciu o Ustawę macierzystą, czyli o Pomocy Społecznej- cel ratowniczy, przecież znacie państwo te przepisy.
Co do pracy w godzinach po...reguluje je Kodeks Pracy i Regulamin wew. OPS.
[Anioł]
Stażysta
Posty: 59
Od: 26 sie 2016, 21:20
Zajmuję się:

Napisano: 29 sie 2016, 15:41

[Anioł] pisze:Proszę państwa ale nie ma co dyskutować z parzepisami prawa, tak mi się zdaje. Ustawa jak choćby o Przeciwdziałaniu Przemocy ( od art.12, 12a..) w sposób wyraźny wskazuje kto bierze udział w interwencji. ( Prac. socjalny, Funkcjonariusz Policji, Przedstawieciel Ochrony Zdrowia). Mało tego - pracownik socjalny - jest monitorującym sytuację, co oznacza, że ostatecznie to on ( w zespole), podejmuje decyzję o odebraniu dziecka.
Art. 12a pkt 1 mówi, że "W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej...". Czyli pracownicy socjalni mają prawo odebrać dziecko z rodziny w czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych, tj. w godzinach pracy oraz zgodnie z warunkami określonymi w umowie o pracę wynikającymi z Kodeksu pracy (...) Należy zaznaczyć, iż przepis art. 12a nie przenosi kompetencji policjanta na pracownika socjalnego i powinien mieć zastosowanie tylko w takich szczególnych sytuacjach, kiedy pracownik socjalny, wykonując czynności służbowe, np. przeprowadzając rodzinny wywiad środowiskowy, jest świadkiem sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu dziecka, np. opiekunowie są niezdolni do opieki nad dzieckiem z uwagi na nietrzeźwość lub wykazują agresję w stosunku do dziecka albo też opiekunów dziecka po prostu w mieszkaniu nie ma. W takich sytuacjach istnieje obawa, że brak interwencji spowoduje nieodwracalne w konsekwencji skutki, które mogą doprowadzić do tragedii.

Źródło (odpowiedź na interpelację poselską):
https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... y=07BF2411
grand

Napisano: 29 sie 2016, 15:57

zgadza się. Natomiast w umowie o pracę, ma Pan/i napisane w zakresie obowiązków: wykonywać inne polecenia kierownka. Jeżeli kierownik uzna, iż istnieje konieczność pracy w godzinach nadliczbowych i wykonania takiej a nie innej czynności, pracownik powinien się dostosować ( z wyjątkiem kobiet w ciąży, niepełnopsrawność i inne wyłączone z przepisu). Jak pamiętam autorka postu naposała, iż otrzymała polecenie służbowe.
[Anioł]
Stażysta
Posty: 59
Od: 26 sie 2016, 21:20
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 3    [ Posty: 27 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x